Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların yeme davranışları ile anne-baba ilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between eating behaviors of 5-6 years old children attending pre-school institutions and mother-father child care level
  1. Tez No: 652679
  2. Yazar: NUR BETÜL KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinden alınan veriler doğrultusunda, çocukların yeme davranışları ile anne-babaların ilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel / resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden, 5-6 yaş grubu 357 çocuğun anne ve babaları oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada çocukların ve ailelerinin demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların yeme davranışlarını belirlemek için Lynda A. Archer, Peter L. Rosenbaum ve David L. Streiner (1990) tarafından geliştirilen ve Hatice Ünlü (2011) tarafından Türkçeye çevrilerek geçerlik güvenirlik çalışması yapılan 'Çocuklarda Yeme Davranışı Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Bu ölçeğin genel cronbach alpha değerleri 0,81 dir. Çocukların anne-babalarının ilgi düzeyini belirlemek için Sucuoğlu, Özkal, Yıldız-Demirtaş ve Güzeller (2015) tarafından geliştirilen“Çocuğa Yönelik Anne-Baba İlgisi Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeğin anne ilgi formu cronbach alpha katsayısı 0,91 ve baba ilgi formu için 0,94 tür. Verilerin analizinde: Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the relationship between the eating behaviours of 5-6 years old children and the parents' child care levels with the data obtained from the parents of 5-6 years old preschool children attending preschool education institutions. The sample of the study consists of mothers and fathers of 357 children in the 5-6 age group who attend private / public preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul in the 2017-2018 academic year. In the research, relational screening method was used. The“Personal Information Form”prepared by the researcher in order to find, children and parents' demographic characteristics and“Children Eating Behaviour Evaluation Scale”prepared by Lynda A. Archer, Peter L. Rosenbaum, David L. Streiner (1990) and translated by Hatice Ünlü (2011) in order to find children eating behaviour used in the research. The Cronbach's Alpha values were found as 0.81.“Mother-Father Child Care Scale”created by Sucuoğlu, Özkal, Yıldız-Demirtaş and Güzeller (2015) was used in the research in order to determine mother-father child care scale. The Cronbach's Alpha coefficient for the mother's care is 0.91 and 0.94 for the father's care. In regards to data analysis, Independent Groups T Test, The One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Mann Whitney-U test were used.