Power quality problems of an industrial zone from local harmonics to national blackout
Bölgesel harmoniklerden ulusal sistem çöküntüsüne bir sanayi bölgesinin güç kalitesi sorunları
  1. Tez No: 652684
  2. Yazar: GÖRKEM OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ SARIBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Güç elektroniğine dayalı cihazların kullanımı artmasıyla, elektrik dağıtım şebekelerinde harmonik gibi olumsuz etkiler ortaya çıkmıştır. Bu etkiler nedeni ile endüstriyel ve son-kullanıcıların hassas elektronik cihazların zarar görmelerinden dolayı güç kalitesi konusu giderek önem kazanmıştır. Güç kalitesi problemleri (GKP), tüketici tarafında akım ve frekans değişimleri nedeni ile cihazların hatalı çalışması sonucunda kendini göstermektedir. Buna ek olarak enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından (YEK) telafi edilmesi, bu problemlerin etkilerini arttırmaktadır. Bu çalışmada bir Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) elektrik şebekesi verileri kullanılarak benzetim ortamında modellemesi yapılmıştır. Sistem incelenerek sıklıkla karşılaşılan GKP'ler belirlenip, çözümler sunulmaya çalışılmıştır. YEK Kanunu çerçevesinde PPS'lerin kurulumu OSB'lerde hızla artmış ve şebekedeki etkileri göz ardı edilmiştir. Bu nedenle tez kapsamında gerçek bir PPS'nin modellenmesi yapılmış olup, devreye alındıktan sonra karşılaşılan sorunlar ve bulunan çözümleri örnek çalışmalarla incelenmiş ve değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of devices based on power electronics, negative effects such as harmonics have emerged in the electricity distribution networks. Due to these effects, the issue of power quality has become increasingly important due to the damage of sensitive electronic devices of industrial and end-users. Power quality problems are manifested by the faulty operation of the devices due to current and frequency changes on the consumer side. In addition, compensating energy needs from renewable energy sources (RES) increases the effects of these problems. In this study, an Organized Industrial Zone (OIZ) was modelled at the simulation environment by using its electrical network data. By examining the system, the frequently encountered power quality problems were determined and solutions were tried to be presented. The establishment of PPSs has increased rapidly in OIZs within the framework of the RES and their effects on the network have been ignored. For this reason, a real PPS modelling has been made within the scope of the thesis, and the problems encountered and solutions found after commissioning have been examined and evaluated with case studies.