Bir dağıtım kanalı olarak franchısıng sistemi ve Daily Fresh işletmesinde bir uygulama
Franchising system as a distribution channel and an application on Daily Fresh company
- Tez No: 241746
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde hızla artan rekabet ortamında güçlü olabilmek için pazarın her yerindeki tüketiciye ulaşabilme gerekliliği, etkili bir dağıtım kanalı stratejisi geliştirmeyi zorunlu hale getirmiştir. Rekabet gücü üzerinde doğrudan etkisi olan başarılı bir dağıtım sistemi, pazara nüfuz etmede ve kaynak tasarrufu sağlamada etkili bir faktör olarak dikkat çekmektedir.Dağıtım kanallarından biri olan franchising sistemi, pazarın her yerinde bulunmanın en etkin bir biçimde nasıl gerçekleştirilebileceği sorusuna bir cevaptır. Pazarları birbirinden ayıran fiziki sınırların kalktığı küresel rekabet ortamında, franchising sistemi hem franchise alan hem de franchise veren işletmeler için rekabet gücü yaratmayı hedeflemektedir.Yıllar itibariyle giderek benimsenen ve yaygınlaşan sistemin temelleri ABD'de bir yüzyıl öncesine kadar dayanıyor. Türkiye'ye 1980'li yıllarda ilk olarak fast food sektörü ile giren franchising sistemi, hızla değişik sektörlerde de yaygınlaşmaya devam etmektedir.Bu çalışmanın birinci bölümünde dağıtım kanalları bütünleşik bir yaklaşımla ele alınmış, ikinci bölümde franchising sisteminin gelişim süreci incelenmeye çalışılmış ve üçüncü bölümde ise franchising sistemini uygulamasıyla ilgili bir örnek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In a world of continuously increasing competition, it has become an obligation for business people to assess and implement an effiecient distribution channel strategy to reach customers from every corner of the market. Distribution system, as a major influence on the competitive power, is emphasized as an effective factor in diffusing into the market and saving resources.Being one of many distribution channels available, franchising system is an answer to the question that how one can effectively establish presence in every level of a market. In the global competition environment, where the influence of physical boundaries are less distinguishable, franchising system aims to emit competitive power for both franchisors and franchisees.The roots of the system goes back to a century earlier in the US, which today is a widely known and internalized term. Franchising system planted its own roots in Turkey during 1980s and keeps on developing in different sectors rapidly.In the first part of this study, distribution channels are approached within a complementary perspective, in the second part the development of franchising system is explored and finally, franchising system is analyzed within an example of implementation.