Göktürklerde ekonomik hayat
Economic life of Göktürks
- Tez No: 652725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN İHSAN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Göktürklerde Ekonomik Hayat adlı tezimizde Göktürk Kağanlığı'nın ekonomisiyle ilgili bütün konular ele alınmıştır. Bu çalışmamızda, konumuzla alakalı Çin kaynaklarının çevirileri esas alınarak, Göktürk Yazıtları'ndan ve Bizans kaynaklarının çevirilerden, ayrıca araştırma eserlerden bilgiler alınmıştır. Konularımız gündelik ekonomik faaliyetler, devlet eliyle yapılan ekonomik faaliyetler ve diplomatik faaliyetlerde ekonomik etmenler olarak üç ana başlıkla incelenmiştir. Göktürkler; Birinci Göktürk Kağanlığı, Doğu Göktürk Kağanlığı, Batı Göktürk Kağanlığı ve İkinci Göktürk Kağanlığı olarak Türk tarihinde yer almıştır. Bu kağanlıkların ekonomilerinin temelinde hayvancılık bulunmaktadır. Hayvancılık ise bozkır iklim şartlarının bir sonucu olarak doğmuştur. Ayrıca göçebe yaşam tarzını benimseyen Göktürklerin, hayatlarının her alanında hayvancılık etkili bir biçimde yer almıştır. Verdikleri vergilerde, ticarette kullandıkları mallarda, yolladıkları hediyelerde ve haraçlarda hayvancılığın etkileri gözle görülür bir şekilde belirgindir. Ekonomik faaliyetlerdeki dalgalanmanın kağanlığı derinden etkileyecek sonuçlar doğurduğu görülmüştür. Yaşanan doğal afetler ve vergilerin çoğaltılması gibi nedenler kağanlığa büyük darbeler vurmuştur. Hayvancılık dışında başka bir ekonomik faaliyet yoktur demek ise kesinlikle doğru değildir. Madenciliğin, az da olsa tarımın, ticaretin, yağma ve talanlardan gelen ganimetlerin, haraçların, hatta gelen hediyelerin bile ekonomik bir değeri vardır, fakat kağanlıkta hayvancılığın önemi ve etkileri çok nettir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled Economic Life of Göktürks, all the issues related to the economy of the Göktürk Khaganate are discussed. In this study, based mainly on translations of Chinese sources, information was obtained from Göktürk inscriptions and translations of Byzantine sources as well as research works. Our subjects are examined under three main topics: daily economic activities, state-run economic activities and economic factors in diplomatic activities. Göktürks have taken their place in Turkic history as the First Göktürk Khaganate, the Eastern Göktürk Khaganate, the Western Göktürk Khaganate and the Second Göktürk Khaganate. The economy of these khaganates is based on animal husbandry. Animal husbandry was born as a result of the steppe climate conditions. In addition, animal husbandry has effectively taken part in all aspects of the Göktürks who adopted a nomadic lifestyle. The effects of animal husbandry are visibly evident in the taxes they pay, the goods they trade, the gifts they send and their tributes. Fluctuations in economic activities had consequences that deeply affected the khaganate. Natural disasters and reasons such as the duplication of taxes struck a major blow to the khaganate. On the other hand, it is certainly not true to say that there were no other economic activities other than animal husbandry. Mining, a little bit of agriculture, trade, booties from looting, tributes, even the gifts that came have an economic value, but the importance and effects of animal husbandry in the khaganate are very clear.