İpek Yolu'nun Tanrı Dağları'ndaki sosyo-ekonomik tarihi (VI-XII)
Socio-economic history history of the Silk Road in the Tien Shan (VI-XII)
  1. Tez No: 953856
  2. Yazar: ALİ DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYRAT BELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, İpek Yolu'nun önemli bir bölümünü oluşturan Tanrı Dağları bölgesinin VI- XII. yüzyıllar arasındaki sosyo-ekonomik tarihi incelenmektedir. Tarihin en eski çağlarından başlayarak Türk kavimlerine yurt olmuş Tanrı Dağları, yine en eski çağlardan başlayarak Batı ve Doğu dünyaları arasındaki etkileşim hususunda bir köprü görevi gören İpek Yolu'nun ana güzergahlarından biri olmuş ve bu bakımdan çok katmanlı bir sosyo-ekonomik yapı ortaya çıkartmıştır. Tez çalışmasında, VI- XII. yüzyıllar arasında bölgede hakimiyet kuran; Göktürkler, Türgişler, Karluklar ve Karahanlıların İpek Yolu ticaretine etkileri analiz edilmektedir. Bununla birlikte bölge halklarının ticari faaliyetler ile gelişen ve şekillenen etkileşimleri de tez kapsamında ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı: İpek Yolu'nun, Tanrı Dağları'ndaki sosyo-ekonomik tarihi üzerine tarihi, arkeolojik, etnografik kaynakları kullanarak bilgi vermek ve bölgede bu dönemde meydana gelen gelişmeleri ortaya koymaktır. Çalışma konusu olarak İpek Yolu'nun sosyo-ekonomik tarihinin seçilmesinin nedeni söz konusu döneme ilişkin derli bir akademik çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Çalışma kapsamında Tanrı Dağları'nda İpek Yolu ticaretinin boyutu, bu ticaretin gelişimi ve bu gelişimle birlikte ortaya çıkan şehirleşme, bu şehirlerin birer ticaret merkezine dönüşmesi ile para ekonomisinin gelişimi de analiz edilmiştir. Ayrıca İpek Yolu üzerindeki faaliyetlerin sosyo-kültürel hayata etkileri nispeten aktarılmaya çalışılmıştır. Bu tez, Tanrı Dağları'nın VI-XII. yüzyıllar arasındaki sosyo-ekonomik yapısı incelenerek İpek Yolu ticaretinin bölge üzerindeki etkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the socio-economic history of the Tien Shan Mountains region, which constitutes an important part of the Silk Road, between the VI- XII centuries. The Tien Shan Mountains, which have been home to Turkic tribes since the earliest times of history, has been one of the main routes of the Silk Road, which served as a bridge for the interaction between the Western and Eastern worlds, and in this respect, it has revealed a multi-layered socio-economic structure. This thesis analyzes the impact of the Huns, Gokturks, Turgish, Karluks and Karakhanids, who ruled the region between the VI-XII centuries, on the Silk Road trade. In addition, the interactions of the peoples of the region, which developed and were shaped by commercial activities, are also discussed within the scope of the thesis. The aim of this study is to provide information on the socio-economic history of the Silk Road in the Tien Shan Mountains using historical, archaeological and ethnographic sources and to reveal the importance of the region in this period. The reason for choosing the socio-economic history of the Silk Road as the subject of the study is the lack of a comprehensive academic study on the period in question. Within the scope of the study, the size of the Silk Road trade in the Tien Shan Mountains, the development of this trade, the urbanization that emerged with this development, the transformation of these cities into trade centers and the development of the money economy were also analyzed. In addition, the effects of the activities on the Silk Road on socio-cultural life have been tried to be conveyed relatively. Thus, this thesis aims to shed light on the effects of the Silk Road trade on the region by analyzing the socio-economic structure of the Tien Shan Mountains between the VI-XIIth centuries.