Polatlı Tarım İşletmesi topraklarının arazi değerlendirilmesi ve potansiyel arazi kullanım planlaması
- Tez No: 65274
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
59 ÖZET Bu çalışma İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'nın güney batısına düşen, Polatlı Tanm İşletmesi topraklarında yürütülmüştür. 250.000 da olan arazinin Potansiyel Arazi Kullanım Haritaları yapılmıştır. Ayrıca işletme topraklarının sulu tarıma uygunluk arazi sınıflaması ve Arazi Yetenek Sınıflan da belirlenmiştir. Her şeyden önce işletme arazileri ve çevresinin sosyo-ekonomik koşullan göz önünde bulundurularak Arazi Kullanım Türleri (AKT) tespit edilmiştir. İşletmeye ait hazırlanmış olan Temel Toprak Haritasından haritalama birimlerinin (HB) arazi karakteristikleri çıkartılmıştır. Kullanım türlerinin arazi istekleri göz önünde tutularak her bir arazi karakteristiği için 0.00-1.00 arasında değişen Oransal Beklenilen Ürün (OBÜ) değerleri belirlenmiştir. Bütün bu veriler bilgisayar yardımıyla İLSEN paket programıyla değerlendirilmiş ve haritalama Dirimlerinin arazi kullanım türlerine uygunluğunu yansıtan Fiziksel Haritalama Birimi Endeks değerleri (FHBE) hesaplanmıştır. Her bir haritalama birimi için uygun olan Potansiyel Arazi Kullanım Türleri (Kuru, Sulu ve Tanm Ehşı Arazi Kullanım Türleri) belirlenmiş ve 1\25.000 ölçekli harita üzerinde gösterilerek işletme topraklarının Potansiyel Arazi Kullanım Haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY This study, is conducted in the Polatlı Agricultural Enterprise, located at south-west of Ankara in Central Anatolian region. The Potential Land Use planning map of the area, which covers totally 250.000 da area, has been prepared. In addition, the mapping units of the detailed soil map area classified according to the USBR land classification system ofr irrigated agriculture and land use capability classification. Primarily, the Land Utilization Types (LUTs) prevailing in the region have been determined by taken into consideration of the pysical and socio-economic conditions. The mapping unit previously defined on the soil map area quantitatively evaluated for defined LUTs. For this purpose, the productivity rating indices of each LUT area determined for each level or class of land characteristics in the light of land requirements of LUTs. The ILSEN computer model developed by Şenol according to the principles of FAO Framework for Land Evaluation is used to determined suitability class of LUTs for each land mapping unit. Potential land use map at a scale of 1:25.000 has been established to show highly and moderately suitable land utilization types.