Türk kadın girişimcilerin çevresel belirsizlik bağlamındaki algılamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the perceptions of Turkish women entrepreneurs regarding environmental uncertainty
- Tez No: 652752
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Girişimci, risk alan, kendisini geliştiren, yeni teknolojiler ve kaynakları etkin kullanan, işinde devamlılığı sağlayan ve değişen koşullara uyum gösteren kişidir. Bugün dünya nüfusunun yarısını meydana getiren kadınların daha sosyo-ekonomik olmaları önünde geleneksel anlayışın rolü bulunmaktadır. Tüm bu koşullarda faaliyetlerine devam etmek isteyen kadın girişimcilerin çevresel belirsizlikleri nasıl algıladıkları, riskleri ve tehditleri nasıl yönettikleri ve fırsata çevirdikleri, rakipleriyle rekabet edebilme becerilerinin ülke ekonomisi ve toplumsal gelişme açısından önemlidir.Bu çalışmada, kadın girişimcilerin çevresel belirsizlik bağlamındaki algılamalarının girişimcilik faaliyetleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 30 Türk kadın girişimci ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, iş hayatında karşılaştıkları güçlüklerin, çevresel belirsizliklerin karar alma süreçlerini nasıl etkilediği, tehdit ve zorlukları fırsata dönüştürme durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın içerik analizinde, çevresel belirsizliklerden nasıl etkilendiklerini ortaya koymak için yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS ve MAXQDA paket programları kullanılarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak, kadın girişimcilerini faaliyetlerini ekseriyetle yerel pazarlarda sürdürdüklerini, ulusal ve/veya uluslararası büyük ölçekli pazarlarda rekabete giremedikleri, kadın olmakla ev ve iş hayatı arasındaki rollerinde sorunlar yaşadıkları ve özellikle çevresel belirsizlikleri analiz edecek ve tedbir alacak yeterli eğitim ve deneyimde olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entrepreneur is the someone who takes risks, improves himself or herself, use the new etchnologies and sources efficicntly, keep his or her business sustainable, and adapts to changing conditions. In the present time, at least half of the whole world population is composed of the women, and traditional understanding seems to be an important barrier for the women to become socio-eocomic. Under these circumstances, determining how women perceive enviromental uncertanities, manage risks and threats, turn them into opportunity, and compete against opponents is extremely important for country's economy and social development. In this study, we aimed to perform a qualitative study on the perceptions of womenentrepreneurs in enviromental uncertanity. Thus, a face to face interview were carried out with 30 Turkish women entrepreneurs in order to determine which difficulties they have in business life, and enviromental uncertainities can affect their decision making, includingcounter measures against difficultiesOverall, the findings were processed by using SPSS and MAXQDA. In conclusion, we showed that the women entrepreneurs were mostly active in the domestic market rather than the national and/or international markets, had some problems related to their roles in both private life and business enviroment, and in particular did not had lack of strong and solid educational background to be able to analyze the problems they faced with, as well as taking proper corrective actions in time.