Değişik doğal boyar maddelerle renklendirilmiş kağıtlarda renk stabilitesinin belirlenmesi
Determination of color stability in colored paper with different natural dyes
  1. Tez No: 652773
  2. Yazar: CENGİZ KEŞMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kağıt endüstrisi Dünya'nın en büyük 5 sanayi dalı arasında yer almaktadır. Keza boya endüstrisi de yine Dünya'nın en büyük 5 büyük sanayi dalı olan kimya endüstrisine aittir. Kağıt ve boya endüstrisinin benzerliklerinden bir diğeri ise keşfedilişlerinden günümüze kadar hep reçetelerinin gizli tutulmuş olmasıdır. Kağıt endüstrisinde bugün dahi her üreticinin reçeteleri gizlidir ve kendilerine özel bulunmaktadır. Özellikle doğal boyar maddelerin de reçeteleri hep gizli kalmıştır. Doğal boyalar, 19. yy.'da sentetik boyaların keşfinden sonra ikinci planda kalmıştır. Doğal boya reçetelerinin çoğu günümüze kadar ulaşamamıştır. Bu araştırmada kağıt hamuruna doğal boya ilavesi ile kağıt üretimi yapılmıştır. Doğal boyanın odun lifine tutundurulması özelliklerinin de iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Doğal boya eldesinde; kızılçam (Pinus brutia) kabuğundan ve soğan kabuğundan yararlanılacaktır. Odunu hamuru olarak Eucalptus grandis ağacından faydalanılmıştır ve ağartılmış olarak tabakalar halinde temin edilmiştir. Doğal boyar maddeler ekstraksiyon yöntemiyle elde edilmiştir. Doğal boyalı kağıtlara spektroskopik analizler yapılmıştır. Özellikle kağıtların renk farklık değerleri, koyuluk ve açık değerleri, doygunluk değerleri, Kubelka Munk değerleri ve ton açı değerleri irdelenmiştir. Sonuç olarak hem kızılçam kabuğundan hem de soğan kabuğundan elde edilen boyaların odun hamuruna tutunduğu belirlenmiştir. Soğan kabuğu doğal boyar maddesiyle boyanan kağıtların tutunma oranını daha da yükselttiği sonucuna varılmıştır. Şap mordanının üzüm sirkesi mordanına oranla tutunmayı daha da artırtığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmamız sanayiye entegre edilebilirse ülkemiz için hem büyük miktarda istihdam hem de ekonomik katkısı olacağı kesindir. Yapmış olduğum çalışma daha önce yapılmadığı için tamamen orijinal olup bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
Paper industry is among the world's top 5 industries. Likewise paint industry still belongs to the world's largest chemical industry with five major industries. Another of its similarities to the present discovery of the paper and paint industries is always kept secret from the recipe. In the paper industry is the secret recipe of each manufacturer and even today they are special. Especially in natural colors, prescriptions are always kept secret.Natural dyes have remained in the 19th century after the discovery of synthetic dyes.Most of the natural prescriptions can not reach the daylight. In this research paper was produced by adding natural dye to pulp. It is also aimed to improve the adherence of natural dye to wood fiber. Obtaining natural paint; pine (Pinus brutia) peel and onion peel will be used. The wood pulp of the Grandis eucalyptus (Eucalptus grandis) tree was used and provided in bleached layers. Natural dyes were obtained by extraction method. Spectroscopic analyzes were stuck on natural dyed papers. In particular, the color difference values, darkness and light values, saturation values, Kubelka Munk values and tone angle values of the papers were examined. As a result, it was determined that dyes obtained from both red pine bark and onion peel adhere to wood pulp. It was concluded that papers dyed with onion skin natural dyes further increased the adhesion rate. It was concluded that alum mordant increased adhesion even more than grape vinegar mordant. If this work can be integrated into the industry, it is certain that there will be both a large amount of employment and economic contribution for our country. Since the work I have done has not been done before, it is completely original and can be used as a source for future studies.