Böbrekten taş alma ameliyatlarına yönelik, eğitime destek amaçlı, üreteroskopik simülatör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of ureteroscopic simulator systems for educational support for stone removal operations from kidney
- Tez No: 652772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizde böbrek taşı hastalığına yakalanma oranı çevresel koşullara göre değişiklik göstermekle birlikte %13 civarındadır (Yalçınkaya, 2007). Ayrıca su içme alışkanlığına bağlı olarak da bu oranda artışlar da olmaktadır. Böbrek taşı ameliyatlarına bakıldığında ise hasta ve hekim hakları açısından birçok yanlış teşhis ve tedavi uygulamaları görülmektedir. Bu durum hastaların böbreklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını göstermektedir. Cerrah adaylarının reel hayatta hasta üzerinde deneyimlemeden önce simülatör yardımıyla eğitimlerine destek olunması, tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Geliştirilecek olan simülatör tezi; tasarım, yazılım ve donanım-elektronik olmak üzere üç farklı alanda AR-GE çalışmaları içermektedir. Bunun yanı sıra simülatör tezi kapsamında insan anatomisi ve sağlık bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgileri karşılamak amacıyla Medipol Üniversitesi'nden tıbbi danışmanlık alınmaktadır. Geliştireceğimiz simülatör ile sağlık alanındaki dışa bağımlılığın düşürülmesi ve ulusal anlamda ülke katma değerine katkı sağlanması düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In our country, 13 out of every 100 people suffer from kidney Stones (Yalçınkaya, 2007). In addition, water drinking habits can increase this rate. Upon examination of kidney stone surgeries, many misdiagnosis and treatment practices in terms of patient and physician rights are found. This shows that patients are in danger of losing their kidneys. Supporting the training of surgeon candidates with the help of a simulator before application on the patient in real life is the subject of our thesis. Our simulator thesis includes R&D studies in three different fields: design, software and hardwareelectronics. In addition, human anatomy and health knowledge is needed within the scope of the simulator thesis. Medical advice will be obtained from Medipol University to meet this information requirement. We believe that with the simulator we will develop, we will contribute to the reduction of foreign dependence in the health field and to the national added value in the national sense.