Rekreasyonel alanlarda toprak sıkışmasının bazı toprak özelliklerine etkisi
Effect of soil compaction on soil properties in recreational area
- Tez No: 652781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SAVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kırsal rekreasyonel yerler, günümüzde insanların rekreasyon ihtiyaçlarını karşılayan en önemli yerlerden biridir. Günümüzde insan yerleşimlerinin kırsaldan kentsele doğru hızlı değişim göstermesi sonucu kentlerde meydana gelen nüfus artışı ve hızlı kentleşme, insanların kentlerin fiziki ve psikolojik açıdan baskısı altında bulunmasına yol açmaktadır. Bu da insanların bu alanlarda orman yüzey topraklarının sıkışmasına neden olabilmektedir. Sıkışan topraklar, toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini önemli derecede etkilemektedir. Bu nedenle, sunulan bu tezde, Kastamonu ili şehir merkezine yaklaşık 8 km ve 12 km uzaklıklarda bulunan Açık Maslak ve Kadıdağı mesire yerleri ile yakın komşu ormanlık alanlarda çalışılarak, toprak sıkışmasının toprak özellikleri üzerine olası etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Açık Maslak ve Kadıdağı mesire alanların park ve yol noktalarındaki toprakların penetrasyon direnci ve hacim ağırlığı oldukça yüksek iken, organik madde ve permeabilite değerleri düşük bulunmuştur. Piknik yeri, kontrol, park ile yol alanlarındaki toprak özellikleri üzerinde toprak sıkışmasının olumsuz etkisi vardır. Ayrıca Kadıdağı kontrol alanda organik madde miktarı (% 20,17) ve permeabilite (52,2 cm/saat) oldukça yüksek bulunmuştur. Park ve yol üzerinde yoğun ziyaretçilerin faaliyetleri ile toprak önemli ölçüde sıkıştırılmıştır. Böylece bu alanların toprak özellikleri rekreasyonel baskıdan olumsuz etkilenmiştir. Sonuç olarak rekreasyon alanlardaki toprak özelliklerinin yanı sıra ağacın fizyolojik özelliklerinin çalışılması gerekmektedir. Ayrıca ziyaretçi kullanım mevsimleri arasındaki eğilimleri tespit etmek için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç duyulması ve toprak özelliklerinin veya sıkışmanın yıldan yıla artıp azalmadığı daha detaylı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Rural recreation areas are one of the most important places that meet the recreation needs of people. Population growth and rapid urbanization in the cities as a result of the rapid change of human settlements from rural to urban, lead people to be under physical and psychological pressure of cities. Therefore, people can cause compaction of forest surface soils in these areas. Compaction soils significantly affect some physical and chemical properties of soils. Therefore, we have set up a study in Açık Maslak and Kadıdağı recreation areas and neigboring forest site which are 8 km and 12 km away from Kastamonu city center in order to investigate the potential effects of soil compaction on soil properties. According to the results, the penetration resistance and bulk density of the soils in the parks and road points of the Açık Maslak and Kadıdağı recreation areas were quite high, while the organic matter and permeability values were found to be low. Soil compaction has a negative effect on soil properties in picnic areas, control, park, and road areas. Also, organic matter content (20,17%) and permeability (52,2 cm/hour) were found to be quite high in Kadıdağı control area. The soil has been compacted significantly with the activities of intense visitors on the park and the road. Thus, the soil properties of these areas were adversely affected by recreational pressure. In addition, longer-term studies are needed to identify trends between visitor usage seasons, and more detailed studies should be made whether soil properties or compaction increase from year to year.