Türkiye'deki ve bazı Avrupa ülkelerindeki iş sağlığı ve güvenliği kanunlarının iş kazalarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of occupational health and safety laws on work accidents in Turkey and some European countries
  1. Tez No: 652806
  2. Yazar: AHMET CEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİ CAN ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, modern çalışma hayatının vazgeçilmez koruyucusudur. Ülkemizde 30.06.2012 tarihinde yürülüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş kazaları ve iş kazası ölümlerini önlemedeki en büyük görevi üstlenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de İSG Kanununun iş kazalarına etkisi araştırılmış olup, Avrupa ülkeleriyle karşılaştırması yapılmıştır. Türkiye için 2013, Avrupa ülkeleri için 2008 yılları referans alınmış olup, iki döneme ait iş kazaları ve iş kazası ölümleri Çizelge ve grafikler yardımıyla incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca, SPSS paket programıyla mevcut verilerin istatistiksel olarak analizi yapılmıştır. Türkiye'de 1998-2016 yılları arasındaki iş kazaları ve iş kazası sıklıklarının 16 Avrupa ülkesi ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha az; iş kazası ölümleri ve iş kazası ölüm sıklıklarının ise istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Avrupa ülkelerinde 2008'den sonraki dönemde iş kazaları ve iş kazası ölümleri ortalamasında istatistiksel anlamlı olarak azalma kaydedilirken aynı dönem için Türkiye'de herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Çalışmanın, ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliğinin daha iyi seviyeye ulaşmasına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is the essential protector of modern working life. The Occupational Health and Safety Law, which entered into force on 30.06.2012 in our country, undertakes the biggest task in preventing work accidents and work accident deaths. In this study, the effect of the OSH Act to occupational accidents were investigated in Turkey and comparison of finding with European countries has been made. In this study, the reference years 2013 for Turkey, 2008 for European countries is taken, two periods of work accidents and occupational accident mortality tables and charts are examined and interpreted. In addition, statistical analysis of the available data was made with the SPSS package program. Occupational accidents and frequency of work-related accidents in Turkey between the years of 1998-2016 were determined statistically significantly less than the average of 16 European countries, however, it was determined that work accident deaths and incidence of work accident deaths are higher. Though some statistically significant decrease was recorded in the average of work accidents and work accident deaths in European countries after 2008, not any significantly differences were observed in Turkey. It is thought that the study will contribute to a better level of occupational health and safety in our country.