Türkiye'deki iş kazaları istatistiklerinin bazı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılması
Comparison of work accidents statistics in Turkey with some European countries
  1. Tez No: 512821
  2. Yazar: EMİNE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kültürünün temelini insan hayatına verilen önem oluşturmaktadır. İş kazalarının %98'inin önlenebileceği bilinmektedir. Ülkeler, yasal düzenlemelerle iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli mevzuatı oluşturmaktadır. Özellikle 2012'de çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Türkiye'deki en kapsamlı ilerleme kaydedilmiştir. Dolayısıyla daha tutarlı kayıtlar oluşturulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de son yıllarda gerçekleşen iş kazaları ile Avrupa ülkelerindeki iş kazaları karşılaştırılmıştır. Ölümlü iş kazaları sayıları kullanılarak değişim katsayıları bulunmuş ve yorumlanmıştır. Kümeleme ve çok boyutlu ölçekleme analizi ile incelenen ülkelerin 3 gruba ayrılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca, Türkiye'de 2013-2016 yıllarında gerçekleşen iş kazası kaynaklı ölümlerin özellikle sektörlere ve yaş aralıklarına bağlı olarak değişimi istatistiksel olarak araştırılmıştır. Ölümlü iş kazalarının olasılıkları Pareto 2 (Lomax) dağılımı ile modellenmiştir. Sonuçların, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety constitute the basis for the culture of human life. It is known that 98% of work accidents can be avoided. Countries establish legislation on occupational health and safety. Especially, the Occupational Health and Safety Act issued in 2012 is the most comprehensive progress recorded in Turkey. Therefore, more consistent records were created. This study compared the work accidents in Turkey in recent years with European countries. The coefficients of change were found and interpreted using fatal work accident numbers. It was determined that the countries studied could be divided into 3 groups by clustering and multidimensional scaling analysis. In addition, fatal accidents at work occurred between 2013-2016 years in Turkey were investigated statistically. The variation of occupational accidents, especially according to sectors and age ranges, was examined. The probabilities of fatal work accidents were modelled by Pareto 2 (Lomax) distribution. It is considered that the results will shed light on the development of occupational health and safety culture in Turkey.