Sonic-Pi yazılımı ile ses eklentilerinin entegrasyonu
Integration of Sonic-Pi software with audio plug-ins
- Tez No: 652813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TARİKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgisayar müziği, yirminci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış bir elektronik müzik türüdür. Bilgisayar müziğinde ses bilgisayar hesaplamalarıyla dijital olarak üretilmektedir. Bu sebeple bilgisayar müziğinin gelişimi bilgisayar teknolojilerinin gelişimi ile paralellik göstermiş ve dolayısıyla 1990'lara kadar girilen kodlar eşzamanlı olarak hesaplanıp seslendirilememiştir. 2000'lere gelindiğinde ise bilgisayar müziği çoğu kişisel bilgisayar tarafından gerçek zamanlı olarak yapılabilir hale gelmiştir ve bilgisayar müziği alanında canlı performansın yolu açılmıştır. Ancak bu canlı performans imkânı, elektronik müziğin canlı performansına ilişkin belli zorluklar ile birlikte kazanılmıştır. 2000'li yıllarda yaygınlaşan bir bilgisayar müziği dalı haline gelen ve ses sentezinde kullanılan algoritmaların performans esnasında yazılması ve değiştirilmesi prensibine dayanan canlı kodlamanın (live coding) bu sorunların birçoğunu çözüme kavuşturması mümkündür. Ancak bu çözümün elektronik müzik icracıları tarafından kullanılabilmesi için öncelikle Sonic-Pi gibi yazılımlar vasıtasıyla canlı kodlamanın sadece bilgisayar müzisyenleri değil herkes tarafından kolaylıkla öğrenilebilecek ve icra edilebilecek hale getirilmesi gerekmektedir. Sonic-Pi, aslen ilkokul öğrencilerine kod öğretmek amacıyla geliştirilmiş bir canlı kodlama yazılımıdır. Programın özgün geliştirilme amacı ve bu amaca yönelik tasarlanmış içeriği, aranan kolay öğrenilebilme şartını yerine getirmesini sağlamaktadır. Ancak yalnızca Sonic-Pi ile elektronik müzikte çok sık rastlanan ses eklentilerini (plug-in) kullanmak mümkün değildir. Bu imkânsızlık, Sonic-Pi'nin bir elektronik müzik aracı olarak işlevini ve cazibesini sınırlamaktadır. Çalışmanın ana fikri, canlı kodlamanın elektronik müzikteki canlı performans sorununa bir çözüm yolu teşkil edebileceği hipotezine dayanmaktadır. Çalışma ile canlı kodlamanın elektronik müzik performansında daha sık kullanılan bir araç haline gelmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple, canlı kodlamanın elektronik müzisyenlere daha cazip hale getirilmesi amacıyla öğrenilmesi kolay Sonic-Pi yazılımına elektronik müzikte çok sık kullanılan ses eklentilerini destekleme özelliği eklenmiş, Sonic-Pi'nin bir elektronik müzik aracı olarak işlevselliği artırılmışır.
Özet (Çeviri)
Computer music is a genre of electronic music that emerged in the second half of the twentieth century. In this genre, sound is produced digitally by computer calculations. For this reason, the development of computer music has been in line with the development of computer technologies and the code that was entered could not be calculated and converted to sound simultaneously until the 1990's. By the 2000's, most personal computers could create real-time computer music and thus, live performances in the genre of computer music became a possibility. However, this possibility came with with certain difficulties related to live performance of electronic music. It is possible for live coding, which has become a widespread branch of computer music in the 2000s and is based on the principle of writing and changing the algorithms used in sound synthesis mid-performance, to solve many of these problems. However, for such a solution to be implemented by electronic music performers, first of all, live coding should be made easy to learn and perform by not only computer musicians but everyone, via software such as Sonic-Pi. Sonic-Pi is a live coding software originally developed to teach young students programming. The unique development purpose and the content designed for this end ensure that the program meets the requirement of high learnability. However, it is currently not possible to use plug-ins, which are very common in electronic music, just with Sonic-Pi. This impossibility limits Sonic-Pi's functionality and appeal as a tool for electronic music. The subject matter of the study is based on the hypothesis that live coding can be a solution to the problem of live performance in electronic music. With this study, it is aimed to make live coding a more frequently used tool in electronic music performance. For this reason, in order to make live coding more attractive to electronic musicians, Sonic-Pi software has been expanded to support audio plug-ins widely used in electronic music, thus the functionality of Sonic-Pi as an electronic music tool is enhanced.