İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin yıldırma yaşamaları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki(İstanbul ili örneği)
- Tez No: 228419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim örgütlerinde yıldırma yaşamaları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi saptamaktır.Veri toplama aracı, İstanbul ili büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki 42 ilköğretim okulunda görev yapan 513 öğretmene anket uygulanarak toplandı. Araştırmada iki ayrı veri toplama aracı kullanıldı. Yıldırma düzeyini saptamak amacıyla, olumsuz davranış sorularıyla Negative Acts Questionnaire (NAQ) kullanılarak ölçüldü (Einarsen & Raknes, 1997). Örgütsel bağlılık ise Balay (2000) tarafından geliştirilen ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? kullanılarak ölçüldü.Araştırmada toplanan veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programına kaydedildi. Verileri analiz etmek için, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanıldı.Araştırmada şu sonuçlara ulaşıldı: Öğretmenler yıldırmanın görev, iletişim ve sosyal ilişkiler alt boyutunda yıldırmaya maruz kalmaktadırlar. Öğretmenler örgütsel bağlılığın uyum, içselleştirme ve özdeşleşme alt boyutlarında orta ve düşük düzeyde, görev yaptıkları eğitim örgütlerine karşı örgütsel bağlılık duymaktadırlar. Yıldırmanın alt boyutları olan ?görev?, ?iletişim? ve ?sosyal ilişkiler ? ile örgütsel bağlılığın alt boyutları arasında yer alan ?uyum? alt boyutu arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Yıldırmanın alt boyutlarından görev, iletişim ve sosyal ilişkiler ile örgütsel bağlılığın ?özdeşleşme? ve ?içselleştirme? alt boyutları arasında ters yönlü, düşük düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişki vardır. Görev, iletişim, sosyal ilişkiler alt boyutları, örgütsel bağlılığın alt boyutlarından içselleştirme, özdeşleşme ve uyum alt boyutları arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Her üç boyutta (görev, iletişim ve sosyal ilişkiler), örgütsel bağlılığın alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the mobbing experience of teachers in the education institution they work and their organizational commitment.Data collection tool, a questionnaire has been conducted to 513 teachers working in 42 elementary schools within the Istanbul province metropolitan municipality. Two different data collection tools have been used in the study. Level of mobbing has been measured by using Negative Acts Questionnaire (NAQ) with negative act questions in order to determine the level of mobbing (Einarsen & Raknes, 1997). Organizational commitment was measured by using ?Organizational Commitment Scale? developed by Balay (2000).Data collected in the study were recorded to the SPSS program (Statistical Package for Social Sciences). Arithmetic mean, Standard deviation, percentage, Pearson?s moments multiplication correlation coefficient and multiple regression analysis techniques were used to analyze data.The following results were achieved at the end of the study: Teachers get exposed to mobbing at duty, communication and social relations sublevel of mobbing. Teachers feel organizational dependence for education institutions they work at medium and low levels in coherence, internalization and identification sublevels of organizational commitment. There is a positive and medium-level significant relation between ?duty?, ?communication? and ?social relations? sublevels of mobbing and ?coherence? sublevel of organizational dependence. There is counter, low-level negative and significant relation between duty, communication and social relations sublevels of mobbing, and ?identification? and ?internalization? sublevel of organizational commitment. There is a medium-level and significant relation between duty, communication and social relations sublevels of mobbing, and internalization, identification and coherence sublevel of organizational dependence. All three levels are significant methods of sublevels of organizational dependence.