Anayasa ve mevzuat çerçevesinde millî güvenlik
National security within the framework of constitution and legislation
  1. Tez No: 652829
  2. Yazar: FERHAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Millî güvenlik, devlet kavramı içinde yer alan insan, ülke ve egemenlik unsurlarının iç ve dış tehditlere karşı bekasını sağlayan en önemli unsurdur. Devletler başta siyasi, ekonomik ve askeri güç olmak üzere birçok güç unsurunu bu maksadın tahakkuku için kullanmaktadır. Devletlerin bekasını sağlarken icra ettiği uygulamalar yönünden millî güvenlik çok fonksiyonlu bir alandır. Seferberlik, savaş hali, salgın hastalık veya ağır.ekonomik bunalım halleri gibi olağanüstü haller; 11 Eylül 2001 tarihinden sonra yeni ve küresel bir boyut kazanan terörle mücadele; kara, hava ve deniz egemenlik alanı içerisine dışarıdan gelebilecek tehdit ve tehlikelere karşı hudut güvenliğinin sağlanması; bilişim ve teknoloji alanında yazılım ve donanım bakımından gelinen nokta itibariyle siber güvenlik; dış tehditlerin tespiti, teşhisi ve erken müdahale açısından meşru müdafaa kapsamında yeni bir olgu olarak karşımıza çıkan“önleme ve ön alma”kavramları ışığında sınır ötesi tehditlerin bertaraf edilmesi millî güvenlik uygulamalarının başında gelmektedir. Millî güvenliğin sağlanması maksadıyla icra edilen uygulamalar konusunda devletler sınırsız yetkilere sahip değildir. Ulusal ve uluslararası düzenlemeler, millî güvenlik uygulamalarının sınırını oluşturmaktadır. Devletlerin millî güvenliğinin sağlanması konusunda meşru müdafaa hakkını tanımakla beraber, küreselleşen dünya düzeni, ortaya çıkan asimetrik tehditler ve hibrit harekât ortamı, başta Birleşmiş Milletler ve NATO kurucu antlaşmaları olmak üzere küresel veya bölgesel antlaşma ya da sözleşmeleri, önemli hukuki dayanaklar haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
National security is the most important element that takes part in the concept of state and ensures the survival of the country and sovereignty elements against internal and external threats. States use many power elements for the realization of this purpose, especially political, economic and military power. National security is a multi-functional area in terms of the practices that states perform while maintaining. State of emergency such as mobilization, warfare, epidemic disease or severe economik crises; fight against terrorism, which gained a new dimension after September 11, 2001; ensuring border security against external threats and dangers within the land, air and sea sovereignty area; cyber security in terms of software and also hardware in the field of informatics and technology; elimination of cross-border threats in the light of the concepts of“prevention and preemption”which we encounter as a new phenomenon within the scope of legitimate defense in terms of the detection, diagnosis and early intervention of external threats are the leading national security practices. States do not have unlimited powers on practices carried out in order to ensure national security. National and international regulations form the limit of national security practices. While recognizing the right of the states to legitimate self-defense in ensuring national security, the globalized world order, emerging asymmetric threats and hybrid operational enviroment have made global or regional treaties or conventions, especially United Nations and NATO founding treaties, as important legal bases.