Futbolda kullanılan taktik ve sistemlerin felsefe ve bilimsellik açısından tahlili
Analysis of tactics and systems used in football in terms of philosophy and science
  1. Tez No: 652850
  2. Yazar: GÖKSEL YIKMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de profesyonel futbol liglerinde görev yapan teknik direktörler, kulüp yöneticileri ve Spor Bilimleri Fakültelerinde futbol alanında görev yapan akademisyenlerin futbolda felsefe ve bilimselliğe dair görüşlerini elde etmektir. Ayrıca, teknik direktörler ve kulüp yöneticilerinin futbolun çeşitli aşamalarında felsefe ve bilimsellikten nasıl faydalandıklarını tespit ve tahlil etmektir. Akademisyenlerin ise futbolun çeşitli aşamalarında felsefe ve bilimsellikten yararlanılmasına ilişkin görüşlerini elde etmektir. Araştırmada teknik direktörler, yöneticiler ve akademisyenler gözüyle süreci değerlendirip önerilerini belirlemeye imkan tanımasından dolayı nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırma grubunu 20 teknik direktör, 15 yönetici ve 21 akademisyen oluşturmaktadır. Çalışma grubu içinde yer alan katılımcılar amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Katılımcılar içinde yer alan teknik direktörlere 27, yöneticilere 25 ve akademisyenlere 19 yarı yapılandırılmış soru hazırlanmış ve bu sorular bire bir, yüz yüze görüşme yoluyla sorulmuştur. Elde edilen veriler temalara ayrılarak analizi yapılmıştır. Araştırmada teknik direktörlere ve akademisyenlere; futbol ve felsefe ilişkisi, futbolun felsefesi, futbolda eğitim, estetik, ahlak ve bilimsellik içerikli, kulüp yöneticilerine ise futbol ve felsefe ilişkisi, futbolun felsefesi, futbolda estetik, ahlak ve bilimsellik içerikli sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda; teknik direktörlerin futbolda felsefe ve bilimsellikten yararlandıkları, yöneticilerin ise kulüp yönetimi sırasında felsefe ve bilimsellikten yararlandıkları tespit edilmiştir. Akademisyenler ise Türkiye'nin futbolda daha başarılı olabilmesi için felsefe ve bilimsellikten etkin şekilde faydalanılması gerektiğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to obtain the views of head coaches working in professional football leagues in Turkey, board members of those football clubs, and academicians working in the field of football at the Faculty of Sport Sciences about philosophy and science in football. In addition, it is also to determine and analyze how head coaches and board members benefit from philosophy and science in various stages of football. Likewise, it is to obtain the views of academicians on the use of philosophy and science in various stages of football. The qualitative research method was chosen in the study, as it allows the head coaches, board members and academicians to evaluate the process and determine their suggestions. Research data were collected using semi-structured interview technique. The research group consists of 20 head coaches, 15 board members and 21 academicians. Participants in the working group were determined by purposeful sampling. Among the participants, 27 semi-structured questions were prepared for head coaches, 25 for board members, and 19 for academicians, and these questions were asked through face-to-face interviews. The obtained data were divided into themes and analyzed. In the study, head coaches and academicians were asked questions about the relationship between football and philosophy, the philosophy of football, education in football, aesthetics in football, ethics in football and science in football. Likewise, board members were asked questions about the relationship between football and philosophy, the philosophy of football, aesthetics in football, ethics in football and science in football. As a result of the research; It has been determined that head coaches make use of philosophy and science in football, and board members benefit from philosophy and science during club management. Academicians, on the other hand, emphasized that philosophy and science should be used effectively in order for Turkey to be more successful in football.