Spor federasyonları il temsilcilerinin yönetsel ve mali konulara ilişkin görüşleri
Views of provincial representatives of sport federation on administrative and financial issues
- Tez No: 652848
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, spor federasyon il temsilcilerinin karşılaştıkları yönetsel ve mali sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmaya Türkiye / Sakarya ili ve Türkiye / Bartın ilinde görev yapan 4 takım sporu (Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol) ve 4 bireysel spora (Bisiklet, İzcilik, Güreş, Tenis) ait federasyon il temsilcileri katılmıştır. Kavramsal çerçeve ışığında araştırmanın veri toplama aracı olan yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Görüşmeler esnasında veri kaybını önlemek için ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, fiziki çalışma ortamlarının (Büro, kırtasiye malzemeleri, teknolojik malzeme vb.) olmaması, il ve ilçe spor müdürlükleri ile koordinasyonun yetersiz olması, antrenör ve hakem kurslarının yetersiz sayıda açılması, teknolojiden faydalanmada yetersiz kalınması, mali desteğin yetersiz oluşu, sponsor bulmadaki zorluklar olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusundaki problemlerin giderilmesi, il temsilcilerinin yönetsel ve mali sorunlarını gidererek iş verimliliğini arttırabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the managerial and financial problems faced by sports federation provincial representatives. The federation provincial representatives of 4 team sports (Football, Basketball, Volleyball, Handball) and 4 individual sports (bicycle, scouting, wrestling, tennis) who worked in Turkey / Sakarya province and Turkey / Bartın province participated in the study using qualitative research method. A semi-structured interview form, which is the data collection tool of the research in the conceptual framework, was established. A voice recorder was used to prevent data loss during negotiations. The data were analyzed using descriptive analysis and content analysis. The conclusions revealed that physical working environments (office, stationery materials, technological materials, etc.), coordination with provincial and district sports directorates is inadequate, lack of coach and referee courses, inadequate financial support, the difficulties of finding a sponsor. According to findings, it may be considered that the provincial representatives can improve their business productivity by eliminating their managerial and financial problems.