Futbolda farklı saha ölçülerinde 5v4 ve 5v5 oynanan küçük alan oyunlarının fizyolojik ve teknik etkilerinin araştırılması
Investigation of the physiological and technical impacts of small-sided football games played as 5v4 and 5v5 in different pitch areas
- Tez No: 697788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde futbolda rekabet üst düzeye çıkmıştır. Bu nedenle takımlar başarılı olabilmek için farklı oyun formatları geliştirmektedir. Futbolda küçük alan oyunları takımları fiziksel, teknik, taktik ve psikolojik olarak hazırlamak için kullanılan antrenman metotları arasında yer almaktadır. Bu bakımdan küçük alan oyunları hem bireysel performansı arttırmak hem de takım performansını yükseltmek için tercih edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında 5v5 eşit sayılı ve 5v4 eksik sayılı olmak üzere iki farklı takım kurgusunda ve 20x28m, 25x35m ve 30x42m olmak üzere üç farklı saha boyutunda küçük alan oyunları oynatılmıştır. Bu bakımdan araştırma eşit sayılı ve eksik sayılı takımlara ait verilerin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Oyunlar birer gün arayla iki kez ve üçer set halinde oynatılmıştır. Setler 4 dakika oynatılmış ve her bir set arası üç dakika dinlenme arası verilmiştir. Oyunlar, iklim koşulları dikkate alınarak 15.00-16.00 saatleri arasında oynatılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen sporcular en az dört yıllık antrenman geçmişine sahiptir. Sporcuların yaş ortalaması 18±0,82, boy uzunlukları 174cm±2,11cm ve vücut ağırlıkları ise 74,60kg±2,01 kg'dır. Araştırma kapsamında, toplam kat edilen mesafe, ortalama koşu hızı, maksimum koşu hızı, kat edilen mesafelerin hız bölgelerine göre dağılımı, kalp atım hızı gibi fizyolojik göstergeler ve başarılı pas sayısı, başarısız pas sayısı, başarılı çalım, top kazanma, ikili mücadele, topa müdahale, tek pas ve kontrol pas gibi teknik göstergeler incelenmiştir. Takımlara ait teknik parametreler, drone ile kayıt altına alınan oyunların üçer kez izlenmesiyle elde edilmiştir. Gruplararası farklılıklar ise Friedman, Wilcoxon ve Mann-Whitney U farklılık testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları takımların 5v5 ve 5v4 oynadıkları küçük alan oyunları arasında bazı fizyolojik ve teknik parametreler bakımından anlamlı düzeyde farklılıklar olduğunu göstermektedir. Eksik sayı ile oynayan takımın daha fazla başarılı çalım yaptığı, buna karşın fazla sayı ile oynayan takımın ise daha fazla başarılı pas, daha fazla tek pas ve daha fazla kontrol pas yaptığı bulgularına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, 5v4 oynanan oyunlarda kat edilen mesafelerin ve ortalama koşu hızının oynanan alan büyüklüğüne göre farklılaştığı bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca, 5v5 oynana oyunlarda ise maksimum koşu hızı ve kalp atım hızının oynana alan büyüklüğüne göre farklılaştığı sonuçları elde edilmiştir. Araştırma bulguları özellikle eksik sayılı küçük alan formatının futbolcuların teknik ve fizyolojik gelişimi için etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The competition in football is fierce nowadays. Thus, football teams apply different tactic formations in order to be successful. Small-sided games are training methods in football which has been used to prepare teams by means of physical, technical, tactical and psychological. Hence, small-sided games are preferred to enhance both individual and team performance. For the study, two different small-sided games as 5v5 equal and 5v4 unequal has been played in three different pitch sizes as 20x28m, 25x35m ve 30x42m. By doing so, this study aims to compare the results of equal teams and unequal teams. The games played twice as three sets in every other day. The sets lasted four minutes with a three minutes rest break between each set. The games were played between 15:00-16:00 o'clock, taking into account the climate conditions. Athletes participated into the research have at least four years of training experience. The average age of the participants is 18±0,82, their height is 174cm±2,11cm and their body weight is 74,60kg±2,01 kg. In the study, physiological indicators such as, total distance covered, average speed, maximum speed, the ration of speed according to distance covered and heart rate, and technical indicators such as successful passes, unsuccessful passes, successful dribble, balls recovered, tackles, one-touch and control passing have been examined. Technical findings have been obtained by monitoring the games three times that recorded with a drone. Besides, the comparison among the groups has been obtained by using the Friedman, Wilcoxon and Mann-Whitney U tests. The findings indicate that there are some significant differences between teams regarding the physiological and technical outputs in 5v5 and 5v4 game formats. According to findings, the team with a lacking number of players completed more successful dribble, besides the team playing with more number of players completed more successful passing, one-touch, and control passing. In addition to that, total covered distance and average speed significantly differ depending on the pitch size in 5v4 game formats. Furthermore, maximum speed and heart rate significantly differ depending on the pitch size in 5v5 game formats. The findings assert that small-sided games played with an unequal number of players may positively effect of technical and physiological development of football players.