Uefa turnuvalarında atılan gollerin analizi
Analysis of goals scored in Uefa tournaments
- Tez No: 949136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde 2023-2024 sezonunda çeyrek final aşamasından itibaren atılan gollerin teknik ve taktik değişkenler açısından analizini yaparak ligler arası benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında toplam 106 gol; gol dakikaları, asist bölgeleri ve türleri, asist yapan oyuncuların mevkileri, gol bölgeleri, vuruş şekli, gol öncesi dokunuş sayısı, gol atan oyuncu mevkisi, golün kalecinin hangi bölgesinden atıldığı ve golün oluş biçimi gibi on temel değişken üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, her üç turnuvada da gollerin büyük çoğunluğu akan oyun sırasında ve asist yapılmaksızın gerçekleşmiştir. Özellikle Şampiyonlar Ligi'nde gollerin %39,5'i asist olmadan kaydedilmiştir. Orta bölgeden yapılan asistler ise üç ligde de ikinci sırada yer alarak oyun kurulumunda orta sahanın belirleyici rolünü göstermiştir. Aynı şekilde, yerden paslarla yapılan asistlerin tüm liglerde ikinci sırada yer alması, modern futbolda hızlı ve etkili paslaşmaların golle sonuçlanma oranının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca futbolda son yıllarda sıkça kullanılan gol beklentisi (xG) verilerine göre de yerden paslarla gelişen atakların xG değeri hava toplarına kıyasla daha yüksektir, bu da yerden pasların golle sonuçlanma ihtimalini artıran bir unsur olduğunu göstermektedir. Gol bölgeleri açısından, Şampiyonlar Ligi'nde altıpas içi (1. Bölge) öne çıkarken, Avrupa ve Konferans Ligi'nde ceza sahası ön alanları (3. ve 4. Bölgeler) gol açısından en verimli alanlar olmuştur. Vuruş türü olarak en fazla ayak içi vuruşlar tercih edilmiş, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde sağ ayak içi vuruşlar öne çıkarken, Konferans Ligi'nde sol ayak içi vuruşlarının daha yüksek oranda tercih edildiği görülmüştür. Gol öncesi doğrudan vuruşların diğer vuruş türlerine göre baskın olduğu, oyuncuların hızlı karar vererek pozisyonları değerlendirdiği saptanmıştır. Kalecinin sağ ve sol tarafına yerden atılan goller en sık tercih edilen yönler olurken, havadan atılan goller ve kalecinin üstünden gelen vuruşlar daha düşük oranlarda kalmıştır. Gol atan oyuncu mevkilerinde Şampiyonlar ve Konferans Ligi'nde forvetler öne çıkarken, Avrupa Ligi'nde kanat oyuncularının belirgin katkısı dikkat çekmiştir. Araştırmanın sonucunda, lig düzeyine göre taktiksel stratejilerde farklılaşmalar olduğu; üst düzey turnuvalarda daha organize ve pas oyununa dayalı hücumların, alt düzey liglerde ise doğrudan ve hızlı hücumların ön planda olduğu görülmektedir. Bu çalışma, futbol takımlarının maç analizi süreçlerine, antrenörlerin stratejik planlamalarına ve akademik araştırmalara katkı sağlayacak nitelikte bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the goals scored from the quarter-final stage onwards in the 2023–2024 season of the UEFA Champions League, Europa League, and Conference League in terms of technical and tactical variables, and to reveal the similarities and differences between the tournaments. A total of 95 goals were analyzed based on ten main variables, including goal minutes, assist zones and types, positions of the assisting players, goal zones, type of shot, number of touches before the goal, positions of the goal scorers, goal direction relative to the goalkeeper, and the nature of goal formation. The findings show that in all three tournaments, the majority of goals were scored during open play and without assists. In the Champions League, 39.5% of the goals were scored without any assists, highlighting the importance of individual skills and direct attacks. Assists from the central area ranked second in all three tournaments, indicating the central midfield's key role in playmaking. Similarly, ground passes were the second most common assist type in all tournaments, emphasizing the efficiency of fast and direct passing in modern football. Moreover, according to recent expected goals (xG) data widely used in football analytics, attacks developed through ground passes tend to have higher xG values than those involving aerial passes, reinforcing the effectiveness of ground-based combinations in goal-scoring. Assists from the central area ranked second in all three tournaments, indicating the central midfield's key role in playmaking. In terms of goal zones, goals scored from inside the six-yard box (Zone 1) were most frequent in the Champions League, while Zones 3 and 4 (just outside the six-yard box) were most productive in the Europa and Conference Leagues. Regarding types of finishing, instep shots were the most preferred in all leagues. While right-footed instep shots dominated in the Champions and Europa Leagues, left-footed instep shots were more prevalent in the Conference League. Direct shots were the most common pre-goal action across all tournaments, reflecting players' tendencies to make quick decisions in front of goal. Most goals were scored to the goalkeeper's lower right or left corners, while goals scored over the goalkeeper or from aerial positions were less frequent. Forwards were the top goal scorers in both the Champions League and Conference League, whereas wingers stood out in the Europa League. In conclusion, the findings indicate that tactical strategies vary by tournament level. While top-tier competitions favor organized, possession-based attacks, lower-tier leagues exhibit more direct and fast-paced offensive approaches. This study provides valuable insights for football coaches, analysts, and researchers, offering practical implications for match preparation and performance evaluation in elite football.