Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında sol ventrikül fonksiyonlarının strain, twist ve torsiyon yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricle functions with strain, twist and torsion methods in hypertrophic cardiomyopathy with protected ejection fraction
- Tez No: 652864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BOSTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5959
Özet
AMAÇ: Sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan ejeksiyon fraksiyonu hipertrofik kardiyomiyopati (HKM) hastalarında sistolik fonksiyonların değerlendirilmesinde yetersizdir. Bu hastalarda ejeksiyon fraksiyonu (EF) korunmuş olmasına rağmen, hastalığın erken evrelerinden itibaren strain parametrelerinde değişiklikler gözlenmektedir.. Hipertrofik kardiyomiyopati tanılı hasta ve bu hastaların birinci derece yakınlarının sol ventrikül fonksiyonlarını iki boyutlu ekokardiyografi ile benek takibi yöntemi kullanarak strain, twist ve torsiyon parametreleri belirlemek ve değerleri normal popülasyonla karşılaştırmak çalışmamın amacını oluşturmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız kesitsel, olgu-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmaya İ.Ü.C Kardiyoloji Enstitüsünde hipertrofik kardiyomiyopati tanısı ile takip edilen 67 hasta ve bu hastaların 20 birinci derece yakınları, ve 19 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu alındı. Tüm hastalar temel ekokardiyografi ve strain ölçümleri ile değerlendirildi. İstatistiksel analizde student t testi, ki kare testi ve fisher testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Ejection Fraction used in the evaluation of left ventricular systolic functions in patients with hypertrophic cardiomyopathy (HCM) is insufficient in its evaluation. Although the ejection fraction (EF) is preserved in these patients, changes in strain parameters are observed from the early stages of the disease. The aim of the study is to determine the strain, twist and torsion parameters in patients with hypertrophic cardiomyopathy and their first-degree relatives by using two-dimensional echocardiography and speckle tracking and compare the values with the normal population. MATERIALS AND METHODS Our study was planned as a cross-sectional, case-control study. Sixty-seven patients which are applied to Istanbul University-Cerrahpasa Institute of Cardiology with a diagnosis of hypertrophic cardiomyopathy and 20 first-degree relatives of these patients and a control group of 19 healthy individuals were included in the study. All patients were evaluated with basic echocardiography and strain measurements. Student t test, chi-square test and Fisher tests were used for statistical analysis.