Transtibial amputasyonu olan bireylerde spinal stabilizasyon egzersizlerinin enerji harcaması üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of spinal stabilization exercises on energy expenditure in individuals with transtibial amputation
- Tez No: 652865
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, unilateral transtibial amputasyonu olan bireylerde klasik fizyoterapi programı (dinamik egzersizler, denge, genel kuvvetlendirme egzersizleri) ile birlikte uygulanan spinal stabilizasyon egzersizlerinin derin spinal kasların stabilizasyon kuvveti, enerji harcaması, egzersiz kapasitesi, yorgunluk, fonksiyonel mobilite ve protezle algılanan mobilite düzeyi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 38,61 ± 9,11 yıl olan 18 transtibial amputasyonu olan birey dâhil edildi. Bireyler rastgele atama ile grup 1 ve grup 2 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup 1'deki bireylere 8 hafta boyunca klasik fizyoterapi programı, Grup 2'deki bireylere ise klasik fizyoterapi programı ile beraber spinal stabilizasyon egzersiz eğitimi uygulandı. Egzersiz eğitiminin başında ve sonunda yapılan değerlendirmede; maksimal enerji harcaması (kcal/h) ve egzersiz kapasitesi (mL/kg/dk)“6 Dakika Adımlayıcı Testi”(6DAT) sırasında portatif egzersiz testi cihazı ile değerlendirildi. Yorgunluk değerlendirmesi 6DAT öncesi ve sonrasında“Modifiye Borg Skalası”ile yapıldı. Derin spinal kasların stabilizasyon kuvveti (mmHg)“Basınç Geribildirim Ünitesi”ile değerlendirildi. Fonksiyonel mobilite“Süreli Kalk Yürü Testi”ile ve protezin algılanan mobilite düzeyine etkisi“Protez Değerlendirme Anketi”nin“Mobilite”alt skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of spinal stabilization exercises applied together with the classical physiotherapy program on the stabilization strength of deep spinal muscles, energy expenditure, exercise capacity, fatigue, functional mobility and perceived mobility level with the prosthesis in individuals with unilateral transtibial amputation. Eighteen individuals with transtibial amputation with a mean age of 38.61±9.11 years were included in the study. Individuals were divided into two groups as group 1 and group 2 randomly. Classical physiotherapy program was applied to individuals in Group 1 for 8 weeks, and spinal stabilization exercise training was applied to individuals in Group 2 together with classical physiotherapy program. At the beginning and end of exercise training; Maximal energy expenditure (kcal/h) and exercise capacity (mL/kg/min) were evaluated during the“6 Minute Stepper Test”(6DST) using a portable exercise tester. Fatigue assessment was done before and after 6DST with the“Modified Borg Scale”. The stabilization strength of the deep spinal muscles (mmHg) was evaluated with the“Pressure Biofeedback Unit”. Functional mobility was evaluated with the“Timed Up and Go Test”and the effect of the prosthesis on the perceived mobility level with the“Mobility”subscale of the“Prosthesis Evaluation Questionnaire”.