Effects of song-based lessons on English learning motivation and attitudes toward the English language and foreign culture: A case of 12th grade foreign language students in Turkey
Şarkı temelli derslerin İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyona ve İngiliz dili ve yabancı kültüre yönelik tutumlara etkisi: Türkiye'de 12. sınıf yabancı dil öğrencileri örneği
- Tez No: 652875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Müziğin ilham ve ifade kaynağı olarak gücü tarih boyunca kabul görmüştür. Yabancı dil öğretiminde motivasyon ve kültürel bileşenler ise, hem öğretmenler hem de araştırmacılar tarafından yabancı dil öğrenme başarısını etkileyen önemli faktörler olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla özgün İngilizce şarkılar, öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonunu ve hedef dile ilişkin kültürel farkındalığını artırmak için potansiyel materyaller sağlayabilir. Bu çalışma, Türkiye'deki yabancı dil sınıflarında özgün İngilizce şarkı kullanımının dil öğrenme motivasyonunu ve hedef kültür farkındalığını etkileyip etkilemediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Veri toplama, karma yöntemli bir araştırma deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, kolaylıkla bulunabileni örnekleme yönteminin kullanıldığı bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın katılımcıları, Gaziantep ilindeki bir Anadolu lisesinde öğrenim gören 12. sınıf yabancı dil sınıfı öğrencileridir. Veriler iki veri toplama aracı ile toplanmıştır. İlk olarak, nicel veri edinmek için 22 katılımcıya İngilizce Şarkıları Takdir Etme Anketi (İŞTEA) uygulanmıştır. İkinci olarak, özgün şarkıların dil öğrenme motivasyonu ve hedef dilin kültürel farkındalığı üzerindeki etkilerinin daha derinlemesine anlaşılması için yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Eşli örneklem t-testi bulguları, şarkı temelli derslerin ortalama puanlarda iyileşme olmasına rağmen öğrenci motivasyonunda ve kültürel farkındalıkta istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağlamadığını göstermiştir. Görüşmeler araştırmacının kendisi de dâhil olmak üzere üç İngilizce öğretmeni tarafından kodlanmıştır. Nitel veriler içerik analizi kullanılarak tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Nitel verilere göre katılımcıların çoğunun İngilizce öğrenme motivasyonlarında olumlu anlamda bir artış saptanmıştır. Bulgular katılımcıların çoğunun özgün İngilizce şarkılar sayesinde hedef kültür hakkında kültürel farkındalık kazandığını da ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bu şarkıların kullanımının, hedef kültürdeki insan ilişkileri ve gelenek görenekler gibi çeşitli konulara farklı bakış açıları kazandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The power of music as a source of inspiration and expression has been recognized throughout history. Motivation and cultural components in foreign language teaching has also been widely regarded by both teachers and researchers as the key factors that affect the success of foreign language learning. Authentic English songs in this case can offer potential materials to increase students' foreign language learning motivation and cultural awareness of the target language. This research aimed to determine whether using authentic English songs in foreign language classrooms in Turkey affected language learning motivation and awareness of the target culture. Data collection was conducted through a mixed-method research design. The research was an action research through employing convenience-sampling method. The participants of the study were 12th grade foreign language students from an Anatolian High School in the province of Gaziantep, Turkey. The data was collected through two data collection tools. The first one was a Questionnaire on Appreciation of English Songs (QOAOES). It was employed to 22 participants for quantitative data. Secondly, semi structured interviews were conducted to gain a deeper understanding of the effects of authentic songs on language learning motivation and cultural awareness of the target language. The findings of the paired-samples t-test indicated that the song-based lessons did not provide statistically significant increase in student motivation and cultural awareness although there was an improvement in mean scores. Three English teachers including the researcher himself coded the interviews. The qualitative data were analyzed inductively using content analysis. According to the qualitative data, it was found that most of the participants showed an increase in their motivation to learn English. The findings also revealed that most of the participants gained cultural awareness of the target culture thanks to authentic English songs. These songs were also reported to have provided different perspectives toward various issues in the target culture such as human affairs and traditions.