Songs as multimodal pedagogical tools to teach l2 pronunciation to high school EFL learners
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lise öğrencilerine ikinci dil telaffuzunu öğretmek için çok modlu pedagojik araçlar olarak şarkılar
- Tez No: 917726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, lise düzeyindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için şarkıların çok modlu pedagojik araçlar olarak potansiyelini incelemektedir. Şarkıların İngilizce dil öğretimindeki rolünü ele alan çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, şarkıların özellikle segmental ve suprasegmental özellikler üzerindeki etkisini inceleyen araştırmalar sınırlıdır. Ayrıca, bugüne kadar bu konuyu Türkiye'deki lise öğrencileri bağlamında ele alan bir çalışma yapılmamıştır. Şarkıların yabancı dil sınıflarında yaygın olarak kullanıldığı göz önüne alındığında, telaffuzu geliştirme amacıyla kullanımı yeterince araştırılmamış olup, bu konuda çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, şarkı temelli derslerin lise düzeyindeki EFL öğrencilerinin segmental ve suprasegmental telaffuz becerileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Zaman serisi araştırma deseni ve karma yöntem yaklaşımı benimsenen bu çalışma, başlangıç seviyesindeki yedi EFL öğrencisinden oluşan bir grup üzerinde 12 haftalık bir uygulama süreci boyunca gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler, şarkıları içeren derslere katılmış ve telaffuzları, Cambridge University Press (2019) tarafından sunulan bir telaffuz ölçeği kullanılarak düzenli aralıklarla beş kez değerlendirilmiştir. Ek olarak, öğretmen gözlemleri ve notları uygulama sürecinde kaydedilen ilerlemelere dair nitel bilgiler sağlamıştır. Bulgular, şarkı kullanımının öğrencilerin bireysel seslerin telaffuzunu ve genel anlaşılırlığını önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Ancak, intonasyon ve vurgu gibi suprasegmental özelliklerde anlamlı bir ilerleme gözlenmemiştir. Bu sonuçlar, telaffuz öğretiminde şarkıların entegrasyonunun değerini vurgularken, daha fazla araştırma yapılması gereken alanlara dikkat çekmektedir. Çalışma, eğitimcilere pratik öneriler sunmakta ve EFL sınıflarında telaffuzun tüm yönlerini geliştirmek için şarkıların kapsamlı kullanımı üzerine gelecekteki araştırmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the potential of songs as multimodal pedagogical tools for teaching English pronunciation to high school EFL learners. While numerous studies have examined the role of songs in English language teaching, limited research addresses their specific impact on pronunciation, particularly on segmental and suprasegmental features. Moreover, no studies to date have investigated this topic within the context of high school students in Türkiye. Given the widespread use of songs in foreign language classrooms, their application for improving pronunciation remains underexplored, necessitating research to determine their efficacy. The aim of this study is to investigate the effects of song-based lessons on the pronunciation skills of high school EFL learners, including both segmental and suprasegmental elements. Employing a time-series research design and a mixed-methods approach, the study involved a single group of seven beginner-level EFL learners over a 12-week intervention. Students participated in lessons incorporating songs, with their pronunciation assessed five times at regular intervals using a pronunciation scale directly taken from Cambridge University Press (2019). Additionally, teacher observations and notes provided qualitative insights into the progress observed during the intervention. The findings reveal that the use of songs significantly improved students' pronunciation of individual sounds and overall intelligibility. However, no notable progress was observed in suprasegmental features such as intonation and stress. These results underscore the value of integrating songs into pronunciation teaching while highlighting areas for further research. The study offers practical recommendations for educators and serves as a foundation for future investigations into the comprehensive use of songs to enhance all aspects of pronunciation in EFL classrooms.