Anthriscus nemorosa (M. BİEB.) spreng. ve Zosima absinthifolia link türleri üzerinde araştırmalar
Investigation on anthriscus nemorosa (M BİEB.) spreng. and zosima absinthifolia link species
- Tez No: 652882
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARAKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Ülkemizdeki büyük familyalardan olan Apiaceae familyasındaki bitkiler uçucu yağ, kumarin ve flavonoid gibi birçok önemli bileşikler taşımaktadır. Araştırmamızda seçtiğimiz Anthriscus nemorosa ve Zosima absinthifolia türleri bu familyanın farklı cinslerinin üyeleri olsalarda, yapılan ön çalışmalarda yüksek antikolinesteraz ve antioksidan aktivite göstermiş olmalarından dolayı Alzheimer hastalığının tedavisinde rollerinin olabileceğini düşündürmüştür. Bu çalışma ile bu iki türün anatomik ve morfolojik özellikleri incelenerek türlerden hazırlanan numunelerin fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları yapılarak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bitkilerin gövde, pedunkul, ışın, pedisel, meyve ve yapraklarının anatomik yapıları incelenmiştir. Numunelerin antioksidan ve antikolinesteraz aktiviteleri sırasıyla DPPH ve Ellman yöntemlerine göre yapılmıştır. Toplam fenolik içeriği Folin-Ciocalteu ile değerlendirilmiştir. Uçucu yağların analizi GC ve GC/MS ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: A. nemorosa gövde, pedunkul, ışın, pedisel ve merikarp enine kesitleri silindirik ve tüysüzdür. Z. absinthifolia bitkisinin anatomik yapılarında bol miktarda örtü tüyü gözlemlenmiştir. Meyvelerde uzun, eliptik şekilde salgı kanalları bulunmaktadır. Numuneler arasında en yüksek butirilkolinesteraz inhibisyon aktivitesini A. nemorosa kök uçucu yağı göstermiştir (%88.51). A. nemorosa kök, toprak üstü, meyve ve çiçek uçucu yağlarının majör bileşenleri sırasıyla α-pinen (%25.5), miristisin (%10.4); spatulenol (%49.6); bisiklogermakren (%35.8) ve bisiklogermakren (%51.3) olarak bulunmuştur. Z. absinthifolia toprak üstü, kök, çiçek ve meyve uçucu yağlarının majör bileşenleri sırasıyla oktanol (%8.8), oktil oktanoat (%7.6); trans-pinokarvil asetat (%26.7), β-pinen (%8.9); oktil asetat (%19.9) ve oktil asetat (%81.6) olarak bulunmuştur. Sonuç: Türlerin farklı kısımlarının anatomik ve morfolojik yapısı incelenerek karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, bitkilerin taksonomik olarak teşhis edilmesinde fayda sağlayacaktır. Bitkilerden hazırlanan numuneler önemli derecede antikolinesteraz ve antioksidan aktivite göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Plants of the Apiaceae family, one of the largest families in our country, contain many important compounds such as essential oils, coumarin and flavonoids. Although the Anthriscus nemorosa and Zosima absinthifolia species selected in our study are members of different genera of this family, preliminary studies have shown that they have a role in the treatment of Alzheimer's disease due to their high anticholinesterase and antioxidant activity. With this study, it is aimed to contribute to the literature by investigating the anatomical and morphological properties of these two species and by evaluating phytochemical and biological activity studies of samples prepared from the species. Material and method: The anatomical structures of the stem, peduncle, ray, pedicel, fruit and leaves of the plants were examined. Within the scope of the investigation, antioxidant and anticholinesterase activities of the samples were studies according to DPPH and Ellman methods, respectively. Total phenolic content was evaluated by Folin-Ciocalteu. The analysis of the essential oils was carried out with GC and GC/MS. Results: The stem, peduncle, ray, pedicel, and mericarp cross-sections of A. nemorosa are cylindrical and glabrous. Abundant trichomes were observed in Z. absinthifolia cross-sections. There are long, elliptical secretory channels in fruits. Among the examined samples, A. nemorosa root essential oil showed the highest butyrylcholinesterase inhibition activity (88.51%). Major components of A. nemorosa root, aerial part, fruit and flower essential oils were found to be α-pinene (25.5%), myristicin (10.4%); spatulenol (49.6%); bicyclogermakrene (35.8%) and bicyclogermacrene (51.3%), respectively. Major components of Z. absinthifolia aerial part, root, flower and fruit essential oils were octanol (8.8%), octyl octanoate (7.6%); trans-pinocarvil acetate (26.7%), β-pinene (8.9%); octyl acetate (19.9%) and octyl acetate (81.6%), respectively. Conclusion: The anatomical and morphological structures of different parts of the species were examined and their characteristic features were determined. The obtained data will be useful in taxonomic identification of plants. Samples prepared from plants showed significant anticholinesterase and antioxidant activity.