Ebeveynlerin çocukluk yaşantılarının aile uyumu, evlilik yaşamı ve çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood experiences of parents and marital life and child rearing attitudes
  1. Tez No: 652889
  2. Yazar: BUKET DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireyin tutum ve davranışlarında geçmiş yaşantısının etkisi olabildiği gibi devam eden başka yaşantılarının da etkisi olabilmektedir. Tutum ve davranışlara etki eden geçmiş ve şimdiki yaşamdaki değişkenleri bir arada incelemek daha açıklayıcı sonuçlar üretebilmektedir. Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin çocukluk yaşantılarının aile uyumu, evlilik yaşamı ve çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma, İstanbul ili Avrupa yakasının sosyo ekonomik ve sosyo kültürel yapısı dikkate alınarak küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiş Bakırköy, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde yapılmıştır. Çalışma grubu, bu ilçelerde kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılmış 36 ay ile 72 ay arası çocuğa sahip 432 ebeveynden oluşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgiler Formu,“Çocukluk Yaşantıları Ölçeği”,“Aile Uyumu Ölçeği”, '' Evlilik Yaşamı Ölçeği'' ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Korelasyon, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ve Fark Testleri kullanılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır. Aile uyumuyla ebeveynlik tutumları arasında anlamlı ilişkili olsa da, aile uyumunun ebeveynlik tutumlarını etkileyecek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Evlilik yaşamlarının, çocuk yetiştirme tutumlarıyla anlamlı ilişkisi olduğu ve ebeveynlik tutumlarını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Çocukluk yaşantılarının, çocuk yetiştirme tutumlarıyla anlamlı ilişkisi olduğu ve çocuk yetiştirme tutumlarını anlamlı düzeyde yordadığı gözlemlenmiştir. Araştırmada ayrıca ebeveyn tutumlarının cinsiyet, evlenme şekli, çocuklukta şiddet görme durumu, mezuniyet düzeyi, meslek, gelir düzeyi, evlilik süresi ve yerleşim yerine göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği tespit edilirken, yaş ve çocuğun kardeşlik sırasına göre anlamlı farklılaşma içinde olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Past and current life experiences can affect the attitudes and behaviors of an individual. Examining the variables in past and present life that affect attitudes and behaviors together can produce more descriptive results. The aim of this research is to examine one's parental attitudes, parent's relationship, childhood memories, family harmony and marital life. The research was conducted in Istanbul during the 2019-2020 academic year. The study was conducted in the districts of Bakırköy, Fatih and Küçükçekmece, which were determined by cluster sampling method taking into account the socio-economic and socio-cultural structure of the European side of Istanbul. The study group consists of 432 parents with children between 36 months and 72 months reached by snowball sampling method in these districts. The data was collected using the Personal Information Form, the“childhood lives scale”, the“Family Harmony Scale”, the“Marriage Life Scale”and the“Parental Attitude Scale”. Correlation, structural equation model (SEM) and difference tests were used in the analysis of the data. The following results were reached in the study. It was found that family harmony was significantly associated with parenting attitudes, however family harmony was not a parameter in affecting parenting attitudes. It has been found that marital lives have a significant relationship with parenting attitudes and have significantly correlated parenting attitudes. It has been observed that childhood lives have a significant relationship with parenting attitudes and that parenting attitudes are significantly correlated. The study also found that parental attitudes showed significant differences according to gender, marriage style, childhood trauma, education level, occupation, income level, duration of marriage and settlement. Similarly, parenting attitudes weren't significantly correlated to age and birth order.