Benlik saygısı ve e-katılım ilişkisi üzerine Twitter ekseninde bir araştırma
Exploring the relationship between self-esteem and e-participation in the context of Twitter
  1. Tez No: 652890
  2. Yazar: ŞAKİR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada akademisyenlerin benlik saygıları ve Twitter platformunda gerçekleştirmiş oldukları siyasal katılım davranışları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli üzerine inşa edilerek 503 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu ile birlikte Rosenberg'in Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve araştırma kapsamında inşa edilen Twitter'da Siyasal Katılım Ölçeği (TSKÖ) ile toplanarak analize tabi tutulmuştur. Bu kapsamda katılımcıların RBSÖ ve TSKÖ durumlarına yönelik ilişkileri Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanarak analiz edilirken, demografik faktörler ve RBSÖ/TSKÖ durumlarına yönelik farklılıklar ANOVA ve Independent Samples T Testleri ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler ise Frekans Analizi gerçekleştirilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda ulaşılan bulgulara göre akademisyenlerin benlik saygıları ve Twitter'da gerçekleştirdikleri siyasal katılım durumları arasında;“siyasal ifade”,“siyasal tartışmalara katılma”ve“yerel yönetime katılma”alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Öte yandan akademisyenlerin RBSÖ dâhilinde hayalperest olma durumlarının artması ile siyasal ifadede bulunmalarının, siyasal tartışmalara katılımlarının ve yerel yönetime katılımlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre TSKÖ ile pozitif yönde ilişki arz eden bir diğer RBSÖ alt boyutu ise“tartışmalara katılabilme”değişkenidir. Bu bağlamda katılımcıların tartışmalara katılabilme puanlarının artmasıyla Twitter'da siyasal katılım düzeylerinin pozitif yönde arttığı tespit edilmiştir. Akademisyenlerin genel anlamda Twitter platformunda gerçekleştirdikleri siyasal katılım faaliyetlerinin oldukça düşük olduğu, politik konularda görüş belirtmekten çekindiği saptanırken benlik saygılarının, kendilik kavramı sürekliliklerinin ve“depresif duygulanım açısından”mutlu olma durumlarının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırma bulguları alanyazında yer alan eğitim faktörünün artmasıyla benlik saygısının artacağı tezi ile örtüşürken, eğitim faktörünün artması ile siyasal katılımın artacağı kanaati ile çelişmektedir. Elde edilen veriler benlik saygısı ve Twitter'da gerçekleştirilen siyasal katılım davranışının doğrudan ilişkilendirildiği bir modelde ele alınması hasebiyle literatür için önem taşımaktadır. Nitekim alan yazında yer alan ilgili çalışmalar, yalnızca sosyal medyanın siyasal katılım davranışı üzerindeki rolünü ele almaktadır, benlik saygısı kavramının sürece dâhil edilmediği görülmektedir. Bu bağlamda araştırma verileri alan yazına öncülük etmektedir. Öte yandan çalışma kapsamında geliştirilen Twitter'da Siyasal Katılım Ölçeği'nin (TSKÖ) sonraki araştırmalara ışık tutacağı varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the self-esteem of academics and the political participation behaviors that they performed on the Twitter platform were discussed. In the study, relational screening model was used and the application was carried out on 503 academicians. The data were collected and analyzed with the Personal Information Form (PIF), Rosenberg's Self-Esteem Scale (RSES) and the Political Participation Scale on Twitter (PPST). The Political Participation Scale (PPTS) on Twitter was developed within the scope of this research. Pearson Correlation Coefficient was used to analyze the relationships between participants' RSES and PPTS cases. Differences in demographic factors and RSES / PPST cases were analyzed by ANOVA and Independent Samples T Tests. Descriptive statistics were evaluated by performing Frequency Analysis. According to the findings of the research, the self-esteem of academicians and their political participation status on Twitter, there is a negative correlation between“political expression”,“participation in political discussions”and“participation in local government”. On the other hand, it has been concluded that the participation of the academicians in political expression, their“participation in political discussions”and their“participation in the local government”have increased with the increase in their dreamer side. According to the findings, another dimension of the RSES, which positively correlates with the PPST, is the variable named“participation in discussions”. In this context, it was determined that the participation level of political participation on Twitter increased positively as their score to participate in the discussions increased. It was found that the political participation activities of the academicians in Twitter platform were very low and that they were hesitant to express their opinions on political issues. However, it was found that their“self-esteem”,“self-concept continuity”and“happiness in terms of depressive affect dimension”were quite high. In this context, the research findings support the thesis that self-esteem will increase with the increase in the education level in the literature and research findings contradict the opinion claiming that political participation will increase with the increase of the education level. The data obtained are important for the literature because the research model is a pioneer. Self-esteem and political participation behavior on the Twitter platform were put together for the first time in a research model. As a matter of fact, the relevant studies in the literature focus on the role of social media on political participation behavior, and the concept of self-esteem is not included in the process. For this reason, the research is a pioneer work for literature. On the other hand, it is assumed that the Political Participation Scale (TSKÖ) on Twitter which was developed within the scope of the study will shed light on further researchs.