Giysi tasarımında çizim tekniklerine yönelik e-öğrenme platformu hazırlama
Preparing an e-learning platform for drawing techniques in clothing design
- Tez No: 652892
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet kullanımı eğitim uygulamalarını değiştirmektedir. Moda tasarımı eğitiminin önemli kollarından biri olan giysi çizim teknikleri de çağın gerektirdiği değişimler doğrultusunda ilerlemektedir. Bu nedenle araştırmada bilgisayar destekli giysi çizim tekniklerine yönelik bir e-öğrenme platformu geliştirmek amaçlanmıştır. Tasarım tabanlı araştırma modelinin kullanıldığı araştırmanın materyalini, e-öğrenme platformu hazırlama süreç basamakları ve alan öğrencilerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu T.C. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu (12) ve Haliç Üniversitesi (23) Meslek Yüksekokullarının 2. Sınıfında öğrenim görmeye devam eden ve araştırma konusu olan“Bilgisayar Destekli Giysi Tasarım”dersi için ön koşul olarak belirlenmiş“Moda Resmi ve İllüstrasyonu”dersini başarıyla tamamlamış toplam 35 öğrencidir. Çalışma doğrultusunda, bilgisayar destekli tasarım dersi bilgi paketi hazırlanmış, bilişsel, psikomotor ve duyuşsal amaç ve hedefler belirlenmiş, ders konuları planlanmış, konulara göre ders notları, öğretim videoları, uygulamalarda kullanılacak materyaller, örnek görseller oluşturulmuş, ders işleniş süreci planlanmış ve değerlendirme ölçekleri hazırlanmıştır. Oluşturulan ders plan ve içerikleri kullanılarak profesyonellere, öğrenci ve ilgililere yönelik bir e-öğrenme platformu tasarlanmıştır. Eğitim kurumlarından gerekli onay ve izinlerin alınmasının ardından 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde deney ve kontrol grupları oluşturularak, geleneksel öğrenme ve e-öğrenme destekli eğitim uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan e-öğrenme hakkında öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri anket/görüşme formu, bilgi düzey ölçme testi, psikomotor beceri ölçme/süreç formu, ürün değerlendirme formu, tutum formu ve e-öğrenme platformu değerlendirme anket/görüşme formu ile elde edilmiştir. Veriler, deney ve kontrol gruplarına göre analiz edilmiş ve öğrenmeye yaptığı katkılar bakımından yorumlanmıştır. SPSS Programında, Wilcoxon İşaretlenmiş Sıra Sayıları ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak yapılan istatistiksel çözümlemeler sonucunda; geliştirilen“Bilgisayar destekli tasarım”dersine yönelik hazırlanan e-öğrenme platformuna katılım sağlayan öğrencilerin bilişsel ve psikomotor becerileri arasında deney grubu lehine anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Deney grubundan, duyuşsal davranışlar da dahil tüm alanlarda kontrol grubundan yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Ancak duyuşsal farkların istatistiki olarak anlamlı olmadığı gözlenmiştir. Hazırlanan e-öğrenme platformu; öğrenciler ve alan uzmanları tarafından site tasarımı, içerik ve alana yaptığı katkılar açısından olumlu bulunmuştur. Araştırma sonucunda diğer araştırmacılara, e-öğrenme, moda tasarımı eğitimi, giysi çizim teknikleri ve hazır giyim sektörüne yönelik öneriler geliştirilmiştir. Oluşturulan videoların montaj işlemleri, altyazı, video açılış-başlığı ve araştırmacı ismi eklenmesi gibi grafik düzenlemeleri, AHBVÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir (Proje No: 01/2020-33).
Özet (Çeviri)
Today the developing technology and widespread use of the Internet change education practices. Fashion design education and clothing design techniques which is the one of the important branches of industry also progress according to the changes required by the age. Therefore, in the research; it is aimed to develop an e-learning platform for computer aided clothing drawing techniques. The material of the research in which the design-based research model used, consists of the process steps of preparing the e-learning platform and the data obtained from the students. Study sample consist of total 35 students who completed prerequisite course of“ Fashion Drawing and Illustration ”from T. C. İstanbul Şişli Vocational School (12) and Haliç University Vocational School (23).In line with the study; curriculum for Computer aided design course was prepared, cognitive, psychomotor and affective goals and objectives were determined, course topics were planned, materials to be used in applications -course notes, instructional videos, visual samples- were created, course process was planned and evaluation scales were prepared. An e-learning platform was designed for professionals, students and interested parties by using prepared lesson plans and contents. After obtaining the necessary approvals and permissions from institutions, experimental and control groups were formed, and practices of traditional learning and e-learning supported education were carried out in the 2019-2020 academic year. The data of the study were obtained by the researchers with e-learning opinions' survey/interview form, knowledge test, process and product evaluation forms for psychomotor skills, attitude scale and e-learning platform evaluation survey/interview forms. Study data were analyzed according to results of experimental and control groups and interpreted in terms of contribution to learning. The results of the study analyzed statistically using Wilcoxon Signed Sequence Numbers and Mann Whitney-U tests by the SPSS Program. It has been determined that there are meaningful differences between the cognitive and psychomotor skills of the students participating in the e-learning platform. Although all results, including affective behaviors from the experimental group, were higher than the control group, the affective differences were not statistically significant. Evaluation of the e-learning platform shows that, students and field experts participate positively in terms of site design, content and contributions to the field. As a result of the research, suggestions were made for other researchers about e-learning, fashion design education, clothing drawing techniques and apparel industry. Montage of videos and graphic arrangements such as the assembly process of the adding subtitles, video opening and researcher name on video were supported by AHBVÜ Scientific Research Projects Unit. (Project No: 01 / 2020-33).