Psoriasis hastalarında FGF 21, neuregulın 4, leptin düzeyleri ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
FGF 21, neuregulin 4, leptin levels and i̇ts relation with disease severity i̇n psoriasis patients
  1. Tez No: 652920
  2. Yazar: GÖZDE ULUTAŞ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TUNÇEZ AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yapılan immünogenetik çalışmalarda, psoriasisin yalnızca deri tutulumu ile seyretmediği, sistemik inflamatuvar bir hastalık olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmalara dayanarak psoriasis ile benzer patogenetik mekanizmalara sahip MetS' in ilişkili olduğu gösterilmiştir. Metabolik ve inflamatuvar biyobelirteçler olan FGF-21, leptin, Nrg-4, hs-CRP' nin MetS ile ilişkisi daha önce belirtilmiştir. Bu bilgiler ışığında psoriasis hastaları ile kontrol grubunu karşılaştırarak MetS birlikteliğini FGF-21, leptin, Nrg-4, hs-CRP' nin MetS özellikleri, inflamasyon, hastalık şiddeti ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda psoriasis tanısı olan 80 hasta ile 60 gönüllü sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinde serum açlık glukozu, insülin, HOMA-IR, Total-K, LDL-K, HDL-K, TG, FGF-21, leptin, Nrg-4, hs-CRP düzeyleri ile MetS kriterlerini değerlendirmek amaçlı bel çevresi ölçümü ve tansiyon ölçümü yapıldı. Psoriasis hastalarında şiddeti belirlemek için PAŞİ hesaplandı. Tüm laboratuvar parametrelerinin ölçümü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı' nda yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, standart sapma, Levene testi, Shapiro-Wilk testi, Student's t Test, Mann Whitney–U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey HSD testi, Kruskal Wallis, Bonferroni-Dunn testi kullanıldı. Cinsiyet dağılımı ve yaş ortalaması açısından farklılık olmayan hasta ve kontrol grupları arasında yapılan karşılaştırmalarda BKİ, bel çevresi, sistolik ve diastolik tansiyon; psoriasis hastalarında daha yüksek olmak üzere istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
In conducted immunogenetic studies, it was revealed that psoriasis does not only progress with skin involvement, but it is a systemic inflammatory disease. Based on these studies, MetS, which has similar pathogenetic mechanisms, has been shown to be related to psoriasis. The relationships of FGF21, leptin, Nrg-4, hs-CRP which are metabolic and inflammatory biomarkers with MetS have been demonstrated before. In the light of this information, by comparing psoriasis patients with the control group, we aimed to investigate the accompaniment of MetS, and the relationship of FGF-21, leptin, Nrg-4, hs-CRP with MetS characteristics, inflammation and disease severity. In our study, serum fasting glucose, insulin, HOMA-IR, Total-C, LDL-C, HDL-C, TG, FGF-21, leptin, Nrg-4, hs- CRP levels were measured and waist circumference and blood pressure measurements were made to evaluate MetS criteria in 80 diagnosed psoriasis patients and 60 healthy volunteers. PASI was calculated to determine the severity in psoriasis patients. All laboratory parameters were measured at the Biochemistry Laboratory of Selcuk University Medical Faculty Hospital. The data obtained in the study were evaluated using SPSS 25 statistical packaged software. In the assessment of the data, number, percentage, standard deviation, Levene test, Shapiro-Wilk test, Student's t-Test, Mann Whitney – U test, One Way Variance Analysis, Tukey HSD test, Kruskal Wallis, Bonferroni-Dunn test were used. In the comparisons between patients and control groups that did not differ in terms of gender distribution and average age; BMI, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure were found statistically and significantly higher in psoriasis patients (p 0.05).