Kadın milli takım güreş antrenörlerinin, mesleki etik ilkelerine uyma düzeylerinin sporcular açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of women's national team wrestling coaches with professional ethical principles in terms of sportsmen
- Tez No: 652948
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, milli takım düzeyindeki kadın güreş sporcularının değerlendirmeleri doğrultusunda, antrenörlerinin mesleki etik ilkelere uyma düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu, milli takım düzeyindeki kadın sporcular oluşturmaktadır. Antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeylerini belirlemek için Tuncel ve Büyüköztürk (2009) tarafından geliştirilen,“Antrenörlük Meslek Etiği İlkeleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde kadın güreşçilerin sosyo-demografik özellikler bakımından antrenörlerinin etik ilkelere uyma düzeyleri hakkındaki görüşleri arasındaki farklılığı test etmek için Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre milli takım düzeyindeki kadın güreşçiler;“saygı alt boyutunda ”4,43“ sorumluluk boyutu ve ölçek genelinde ise ”4.44" ortalama ile antrenörlerinin mesleki etik ilkelere uydukları yönünde görüş bildirmişlerdir. Araştırma sonuçları kapsamında antrenörlük meslek etiğine yönelik çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of compliance of the trainers to the professional ethical principles in line with the evaluations of female wrestling athletes at the national team level. The research is in a scanning model. The working group of the research consists of female athletes at the national team level.“Coaching Principles of Professional Ethics Scale”developed by Tuncel and Büyüköztürk (2009) was used to determine the level of compliance of coaches with professional ethical principles. In the analysis of the data, the Kruskal-Wallis test and the Mann-Whitney U test were used to test the difference between the opinions of female wrestlers in terms of socio-demographic characteristics and their trainers' compliance with ethical principles. According to the research findings, female wrestlers at the national team level; They expressed their opinions regarding the“ 4,43”responsibility dimension in“respect sub-dimension”and“ 4.44”in overall scale that their trainers comply with professional ethical principles. Within the scope of the research results, various suggestions for coaching professional ethics are included.