Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of effect of different surface treatments on surface roughness of zirconia-reinforced lithium silicate glass ceramic material
  1. Tez No: 652981
  2. Yazar: MATLAB NADIROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada Celtra Duo CAD bloklardan 12×12×1,5 mm boyutlarında dikdörtgen şeklinde 32'şer adet örnek hazırlanmıştır. Örnekler rastgele 4 grupa ayrılmış ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri profilometre cihazıyla yapılmıştır. Grup 1'e Luster (Hager&Meisinger Gmbh, Almanya) polisaj kiti, Grup 2'e Vita Suprinity (Vıta Zahnfabrik, Almanya) polisaj kiti, Grup 3'e OptraFine(Ivoclar Vivadent AG, Schaan Lihtenştayn) polisaj kiti, Grup 4'e ise, Celtra Universal Overglaze (Dentsply, DeguDent, Amerika Birleşik Devletleri) ürünüyle glaze işlemi uygulanmıştır. Daha sonra farklı yüzey işlemleri uygulanan örneklerden profilometre cihazıyla ikinci yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapılmıştır. Test örneklerinin yüzey pürüzlülüğü (Ra) sonuçları Eşleştirilmiş T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, üç farklı polisaj kiti ile uygulanan mekanik polisaj işlemleri Celtra Duo CAD/CAM materyalinin yüzey pürüzlülüğünde istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe sebep olmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of different surface treatments applied on zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic material on the surface roughness of the material. In the study, 32 samples from Celtra Duo CAD blocks in the form of a rectangle with dimensions of 12×12×1,5 mm were prepared. Samples were randomly divided into 4 groups and surface roughness measurements were made with profilometer. Luster (Hager & Meisinger Gmbh, Germany) polishing kit to group 1, Vita Suprinity (Vita Zahnfabrik, Germany) polishing kit to group 2, OptraFine (Ivoclar Vivadent AG, Schaan Liechtenstein) polishing kit to group 3, Celtra Universal Overglaze (Dentsply, DeguDent, United States of America) polishing paste was applied to group 4. After different polishing procedures, second surface roughness measurements were made from the samples with profilometer. Surface roughness (Ra) results of test samples were statistically evaluated using Paired T test and One Way Variance Analysis. As a result of the study, mechanical polishing procedures caused a statistically significant change in the surface roughness of Celtra Duo CAD/CAM material (P 0.05).