Katı atık bertarafından deponilerin planlanması ve bir uygulama çalışması
Planning of sanitary landfilling as disposal techniques and a application work
- Tez No: 65299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
oz Ülkemizde; nüfûs artışı, düzensiz ve yasal olmayan kentleşme, büyük yerleşim merkezlerine göç, endüstrileşme gibi temel nedenler ve bunların yanısıra bölgelere göre değişen özel etkenler, bir çok çevre sorunlarına sebep olmaktadır. Özellikle büyük yerleşim bölgelerimizin karşılaştığı en önemli çevre sorunlarından birisi de kentsel çöpler ve gelişen sanayinin oluşturduğu endüstriyel katı atıklardır. Hızlı nüfus artışı; değişen yaşam standartları ve tüketim eğilimleri gibi faktörlerle katı atıkların miktarı günden güne artmaktadır ve buna bağlı olarak katı atıklardan kaynaklanan toplum ve çevre sağlığı problemleri önemli boyutlara ulaşmaktadır. Temel sağlık ve çevre sorunlarının kontrollü, optimum bir seviyeye kadar çözümlenmesi için katı atıkların miktarı, kompozisyonu, biriktirilmesi, toplanması ve boşaltımı,bertaraf edilmesi ve değerlendirilmesi konularının ayrıntılı şekilde ortaya konulması ve tanımlanması gerekmektedir. Bu yaklaşımlarla, katı atık üretiminde hızlı bir artışa maruz kalan Adana şehri örnek alınmış ve katı atıkların miktarı, kompozisyonu ve yörenin özellikleri dikkate alınarak bertaraf! ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Sonuç olarak; Adana katı atıkları için en ekonomik ve çevresel etki değerlendirilmesinde diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında en uygun bertaraf yönteminin düzenli depolama tesisi yapmak olduğu görülmüştür. Daha sonra yer seçimi tespiti için gerekli çalışmalar yapılmış ve kuzeydoğu Adana Bölgesinin depolama sahası olarak uygun bölge olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The basic reasons as population increase, irregular and illegal buildings, migration to big cities, developing industry and special reasons that change according to areas, have created many environmental problems. Especially, the most important environmental problems in big settled areas are municipal and industrial solid wastes. Quantities of solid wastes are increasing day to day because of population increase, changing at life standards and, public and environmental health problems which is cause of solid wastes reach serious levels. Quantity, compositions, storage, collection and discharging, disposal and recycling of wastes should be determined for solving this basic health and environmental problems at optimum level. For this purpose, Adana city has taking into consideration and survey for disposal of wastes produced in Adana city have been done according to quantity, characteristic of solid wastes and local characteristic. In conclusion, the most suitable and economic disposal methods have been determined to make a Sanitary Landfill when we compare it with other methods. Hereafter, survey for selection of area has been done and it is decided that northeast part of Adana is suitable for Sanitary Landfill.