Narlarda çatlama ve kalite kayıplarının farklı kimyasal uygulamalarla önlenmesi üzerine çalışmalar
Studies on preventing cracking and quality loses of pomegrantes of with different chemical applications
  1. Tez No: 652993
  2. Yazar: ABDULVAHHAB FAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı narda (Punica granatum L.) çatlama ve kalite kayıplarının farklı kimyasal uygulamalarla önlenmesi üzerine çalışmaların incelenmesidir. Deneme, 2019-2020 yıllarında, Ortatepe Tarım İşletmesi'ne ait nar parselinde bulunan Hicaz nar çeşidine uygulanan Sun Protect ve Basfoliar ilaçları ile 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çeşidin verimi, çatlamış ve çatlamamış meyvelerin pomolojik ve fenolojik özellikleri, en boy gelişimi, dane su içeriği belirlenmiştir. Sonuçta, en fazla meyve çatlaması Basfoliar uygulamasında, en az meyve çatlaması Sun Protect uygulamasında belirlenmiştir. Çatlamış meyvelerin küçük, ince kabuklu, daha yüksek meyve suyu randımanına ve SÇKM'ye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this project is to examine the studies on pomegranate (Punica Granatum L.) to prevent cracking and quality loses with different chemical applications. The trial has been carried out in 2019-2020 on 3 repeating implementation with Sun Protect and Basfoliar drugs that applied to the Hicaz pomegranate type in the pomegranate parcel belonging to Ortatepe Agricultural Enterprise. The yield of the variety, the pomological and phenological properties of the cracked and uncracked fruits, and thier width, height development, and grain water content has been determined. Consequently, the most fruit cracking has been determined in Basfoliar application and the least fruit cracking in Sun Protect application. İn addition it has been determined that cracked fruits with small and, thin skin have more yeild, fruit juce and posessed SÇKM.