Effect of irrigation systems on some insect pest populations on bean (Phaseolus vulgaris L.)
Effect of irrigation systems on some insect pest populations on bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 653034
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, arazi koşullarında üç farklı sulama sisteminin fasulye üzerinde bulunan bazı zararlı popülasyonlarının gelişimi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, Aphis fabae Scopoli ve Aphis craccivora Koch'nın sıcaklığa bağlı gelişme ve üreme kapasiteleri, fasulye (Phaseolus vulgaris L.) üzerinde farklı sıcaklıklarda laboratuvar koşullarında incelenmiştir. Bu çalışmada, entegre mücadele stratejilerinde temel bir rol oynayan tarla alanlarında sulama sistemi seçimi hakkında temel bilgileri elde etmek ve genellikle fasulye ekiminde uygulanan ortak sulama sistemlerine vurgu yapılması amaçlanmıştır. Frankliniella occidentalis (Pergande) ve Thrips tabaci Lindeman (Thysanoptera: Thripidae), Bemisia tabaci (Grenn) (Hemiptera: Aleyrodidae), Aphis fabae Scopoli (Hemiptera: Aphididae), Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae), Empoasca decipiens Paoli (Hemiptera: Cicadellidae), Liriomyza trifolii (Burgess) (Diptera: Agromyzidae) olmak üzere toplam yedi zararlı ve Aphidoletes aphidimyza, (Cecidomyiidae), Coccinella septempunctata (Coccinellidae) ve Orius Spp (Anthocoridae) gibi bazı predatör böceklerin farklı sulama sistemlerinde popülasyon yoğunlukları incelenmiştir. Sonuçlara göre, yağmurlama, damla ve karık sulama sistemlerinde bitki başına bulunan A. fabae ergin sayısı dokuz haftalık deneme süresinin sonunda ortalama olarak sırasıyla 36.56, 540.95, 10.92 ve nimf sayısı 42.91, 130.1, 8.17 olarak belirlenmiştir. T. urticae'nin farklı gelişme dönemleri sırasıyla 15.88, 29.85, 6.91 yumurta; 6.91, 6.36, 1.88 nimf ve 1.88, 3.27, 0.71 ergin olarak hesaplanmıştır. Predatör böcek sayılarına bakıldığında, damlama sulama, diğer sulama sistemlerine göre daha önemli olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, A. fabae'nin gelişme süresi 16°C'de 11.58 gün, 24°C'de 5.7 gün ve 28°C'de 6.62 gün; A. craccivora'nın gelişme süresi ise 16°C'de 10.5 gün ve 28°C'de 5.0 gün olarak belirlenmiştir. A. fabae ve A. craccivora için içsel artış hızı (rm) 24°C'de sırasıyla 0.361 ve 0.352 (gelişme hızı/gün) olarak hesaplanmıştır. Fasulye üzerinde A. fabae ve A. craccivora'nın gelişme eşikleri sırasıyla 8.14 ve 1.75°C iken, termal konstantları sırasıyla 104.16 ve 66.66 derece-gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of three irrigation systems on the developmental of some pest populations on bean in field conditions was evaluated. In addition, temperature-dependent development and reproduction capacity of Aphis fabae Scopoli and Aphis craccivora Koch were studied in the laboratory conditions on bean (Phaseolus vulgaris L.) at different temperature. The aim of this work was to obtain the basic information about irrigation system selection in field areas, which play a fundamental role in IPM control strategies and emphasis was laid on common irrigation systems often applied on bean plantation. In total six insect pests were investigated which are Frankliniella occidentalis (Pergande) and Thrips tabaci Lindeman (Thysanoptera; Thripidae), Bemisia tabaci (Grenn) (Hemiptera; Aleyrodidae), Aphis fabae Scopoli (Hemiptera; Aphididae), Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae), Empoasca decipiens Paoli (Hemiptera: Cicadellidae), Liriomyza trifolii (Burgess) (Diptera: Agromyzidae) and some insect predators such as Aphidoletes aphidimyza, (Cecidomyiidae), Coccinella septempunctata (Coccinellidae), and Orius Spp (Anthocoridae). According to the results, the number of A. fabae individual per plant from Sprinkler, drip, and furrow irrigation was 36.56, 540.95, and 10.92 adults and 42.91, 130.1, and 8.17 nymphs respectively. T. urticae was 15.88, 29.85 and, 6.91 eggs and 6.91, 6.36 and, 1.88 nymphs and 1.88, 3.27 and, 0.71 adults respectively. According to the predator numbers, they were more significant on drip irrigation than other systems. However, developmental period of A. fabae was determined at 16°C (11.58 days), 24°C (5.7 days), and at 28°C (6.62 days) compared to A. craccivora at 16 °C (10.5 days) and 28°C (5.0 days). The intrinsic rate of increase (rm) was calculated at 24oC for A. fabae and A. craccivora (0.361 and 0.352 developmental rate/days, respectively). Developmental threshold of A. fabae and A. craccivora on bean were 8.14 and 1.75°C, while thermal constant temperatures were 104.16 and 66.66 degree-days on pinto bean, respectively.