Doğu Akdeniz bölgesi koşullarında ahşap, plastik ve strafor kovan kullanımının balarısı (Apis mellifera L.) kolonilerinin yaşamı, gelişimi, verimi ve kışlatma üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of wooden, plastic and styrofoam hive usages on honey bee (Apis mellifera L.) colony physiology, development, yield and wintering under Eastern Mediterranean region conditions
  1. Tez No: 653053
  2. Yazar: HAMZA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YENİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi Mersin İli bölge içi gezginci arıcılık şartlarında 2016-2017 yıllarında 2 yıl süren bu çalışma ile kovan yapı malzemesi ve yapı şekli olarak taban havalandırmalı (açık) ahşap, plastik ve strafor kovan grubu ile taban havalandırmasız (kapalı) strafor ve ahşap kovan grubu olmak üzere 5 farklı kovan tipinde 75 adet arı kolonisi ile koloni fizyolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmış, kovan içi sıcaklık ve nem değerlerinin etkisine bakılmış, hastalık ve zararlı yoğunluğu araştırılmıştır. Çalışmanın 1. yılında yavrulu alan, arılı çerçeve sayısı ve kovan ağırlık artışı önemli bulunmuş(P>0.05), 2. yılda bal verimi dahil olmak üzere araştırılan konularda istatistiki farklılık tespit edilememiştir (P>0.05). Taban havalandırmalı kovan grupları kışlama döneminde genel olarak daha fazla bal tüketmesine rağmen bal verimin de kapalı kovan grubuna göre 1. yılda %15, 2. yılda %19 daha fazla ortalama bal vermiştir. Strafor ve ahşap kapalı kovan grupları kovan içinde hem yaz hem de kış mevsiminde daha yüksek nem ve ısı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for two years in 2016 and 2017 in Mersin, Eastern Mediterranean Region. The physiological properties of different hive models have been investigated. Seventy five different colonies and 5 different hive models which were floor ventilated plastic, wooden, styrofoam and non-floor ventilated (closed) styrofoam and wooden hives were compared. The effects of hive interior temperature and humidity were investigated on disease and pest population. The honey consumption during winter period was higher at the hives floor ventilated however the yield in the as the results of the statistical analysis, brood area, number of bee frames and hive weight increase were significant in the first year of the study. Besides at the second year of the study there were no statistical differences between the subjects studied, including the honey yield, Floor ventilated hives were 15 % and 19% higher respectively at the 1st and 2nd year than closed floor group. Closed floor styrofoam and wooden groups contained more moisture and temperature both in summer and winter. By the positive effect of the relative high temperature specially in winter, the bees in the styrofoam hives consumed less honey than other groups so the winter consumption was statistically significant. Although the amount of hydroxy methyl furfural (hmf) in honey was non-significant statistically in the styrofoam closed floor hive, it is more than the other groups in both years, within the legal limits. Nosema ceranae was detected every hive groups during the study. Nosema density was increased at the months 11., 12., 2., and 3 months in all hive groups