Bazı gamların Bacillus coagulans'ın gelişimi ve biyofilm oluşumu üzerine etkisi
The effects of some gums on the development of Bacillus coagulans and biofilm formation
- Tez No: 653055
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada prebiyotik özelliğini belirlemek amacıyla bazı gamların (keçiboynuzu, pektin, ksantan ve aljinat) B.coagulans' ın gelişimi ve biyofilm oluşturma özelliği üzerine etkisi araştırılmıştır. Gamların, B.coagulans'ın gelişimi üzerine etkisi, nutrient agar besiyeri kullanılarak, yayma ekim yöntemi ile belirlenmiştir. Farklı gamlar kullanarak B.coagulans' ın biyofilm oluşturma özelliklerini belirlemek amacıyla ise, mikrotitrasyon plak yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan B. coagulans biyofilmlerinin % 0.4 kristal viyole ilavesiyle 630 nm'de ölçülen absorbans değeri 0.11 bulunmuştur. Absorbans değerinin >0.1 olması biyofilm oluşumunu göstermektedir. Çeşitli gamların (keçiboynuzu, pektin, ksantan, aljinat) probiyotik B. coagulans biyofilmi üzerine etkilerinin belirlenmesine yönelik çalışmalardan elde edilen bulgular; % 0.4 kristal viyole ilavesiyle 630 nm'de ölçülen absorbans değeri % 2, 3, 4 oranlarında sırasıyla pektin gamı için 0.27, 0.33 ve 0.40, ksantan gamı için 0.44, 0.25 ve 0.46 keçi boynuzu gamı için 1.68, 0.21 ve 0.91, aljinat gamı için 0.35, 0.32 ve 0.26 ölçülmüştür. Biyofilm denemeleri sonucunda keçiboynuzu, ksantan, aljinat ve pektin gamlarının B. coagulans' ın biyofilm oluşturma özelliğini arttırdığını göstermiştir. Araştırmada kullanılan probiyotik B. coagulans' ın başlangıç sayısı 7.69 log kob/mL iken, inkübasyon sonunda çeşitli gamların B. coagulans'ın sayısını arttırdığı belirlenmiştir. %2, %3 ve %4 pektin gamı ilavesi sonucunda B. coagulans canlı hücre sayısında sırasıyla 0.22, 1.02 ve 1.51 log kob/mL artış meydana gelmiştir. %2, %3 ve %4 ksantan gamı ilavesi sonucunda B. coagulans'ın canlı hücre sayısında 0.27 log kob/mL düşüş, 0.51 log kob/mL artış ve 2.26 log kob/mL artış meydana gelmiştir. Aynı oranlarda (%2, 3 ve 4) keçi boynuzu ilavesi sonucunda ise B. coagulans'ın canlı hücre sayısında sırasıyla 0.35 log kob/mL, 1.06 log kob/mL ve 1.18 log kob/mL artış meydana gelmiştir. % 2, 3, 4 aljinat gamı ilavesi sonucunda ise B. coagulans'ın canlı hücre sayısında sırasıyla 0.41, 1.5 ve 1.78 log kob/mL artış meydana gelmiştir. Bu artış, tüm kullanılan gamların B. coagulans bakteri gelişimi üzerine olumlu etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some gums (locus, pectin, xanthan and aljinate) which have prebiotic features on growth rate of B.Coagulans and biofilm is examined. While Microtiter plate method was used for biofilm formation, nutrient agar spreading method was used for observing growth rate of B. Coagulans. The absorbance value of biofilms of B. Coagulans was 0.11 measured at 630 nm by adding 0.4% crystal violet. The absorbance value of biofilms of B. Coagulans >0.1 indicates biofilm formation. Results obtained from studies to determine the effects of various gums (locust bean, pectin, xanthan, aljinate) on probiotic B. coagulans biofilm, The absorbance value measured at 630 nm with the addition of 0.4% crystal violet at the ratios of 2, 3, 4% respectively 0.27, 0.33 and 0.40 for the pectin gum, 0.44, 0.25 and 0.46 were measured for the xanthan gum, 1.68, 0.21 and 0.91 for the locust gum, 0.35, 0.32 and 0.26 for the aljinate gum. As a result of biofilm experiments, it has been shown that locust bean, xanthan, aljinate and pectin gums increase the biofilm-forming property of B. coagulans. While the initial cell count of probiotic B. coagulans used in the study was 7.69 log cfu / mL, it was determined that various gums increased the number of B. coagulans at the end of incubation. As a result of the addition of pectin gum, an increase of 0.22 log cfu / mL, an increase of 1.02 log cfu / mL and an increase of 1.51 log cfu / mL occurred at the rates of 2, 3, 4%, respectively. As a result of the addition of xanthan gum, a decrease of 0.27 log cfu / mL, an increase of 0.51 log cfu / mL and an increase of 2.26 log cfu / mL were observed at the rates of 2, 3, 4%, respectively. As a result of the addition of locust bean gum, an increase of 0.35 log cfu / mL, an increase of 1.06 log cfu / mL and an increase of 1.18 log cfu / mL occurred at the rates of 2, 3, 4%, respectively. As a result of the addition of aljinate gum, there was an increase of 0.41 log cfu / mL, 1.5 log cfu / mL and 1.78 log cfu / mL, respectively, at the rates of 2, 3, 4%. This increase showed that all used gums had a positive effect on B. coagulans bacteria growth.