Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua) çekirdeklerinden gam üretim yollarının araştırılması
Investigation of gum production possibilities from locust bean (Ceratonia siliqua) seeds
  1. Tez No: 200322
  2. Yazar: ÖZCAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN FENERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Mersin yöresinden temin edilen keçiboynuzu meyvesinin çekirdeklerinden keçiboynuzu gamı üretilmiş ve elde edilen gamların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan keçiboynuzu çekirdekleri gam üretim için, öncelikle 75 0C'de 1 saat farklı kimyasal çözeltiler içerisinde bekletilerek kabuğu uzaklaştırılmış, yıkanmış, 10- 15 sn mikserden geçirilmiş, 24 saat su içerisinde bekletilmiş, 30 0C'de 24 saat süreyle kurutulmuş ve daha sonra değirmende öğütülmüştür. Keçiboynuzu çekirdeklerinin kabuklarını uzaklaştırmak için üç farklı kimyasal (HCl, H2SO4 ve NaOH) ve bu üç kimyasalın farklı konsantrasyonları (% 20, 25, 30; % 55, 60, 65; % 30, 35, 40) kullanılmış ve elde edilen gamların nem, protein, kül, yabancı madde, asitte çözünmez madde içerikleri ve viskozite değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen gamların kül, nem ve protein içeriklerinde önemli farklılıklar bulunmazken; yabancı madde, asitte çözünmez madde içerikleri ve viskozite değerleri arasında önemli farkların olduğu tespit edilmiştir. En yüksek yabancı madde içeriği %30'luk NaOH ile üretilen gam örneğinde % 36,842, en yüksek asitte çözünmez madde içeriği % 40'lık NaOH ile üretilen gam örneğinde % 4,04 ve en yüksek viskozite değeri ise %30'luk HCl ile üretilen gam örneğinde 2,483 Pas olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular dikkate alındığında kabuk soyma işleminde NaOH kimyasalının yetersiz kaldığı, H2SO4 kimyasallarının ise gamın jelleştirici özelliğini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bu nedenlerden dolayı gam üretiminde HCl kimyasalının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, locust bean gum produced from seeds of locust bean pods were supplied from Mersin region and some physical and chemical properties of obtained locust bean gums were analysed. Locust bean seed coats were removed by soaking seeds in solutions of various chemicals of different concentrations at 75 0C for 1 h. After removal of seed coats and washing only endosperm portions of the seeds was dried and ground in order to obtain the seed gum. Moisture, protein, ash, foreign matter, non-soluble matter in asid contents and viscosity measurements of obtained locust bean gums were determined. The results obtained that the differences between the moisture, protein, ash contents of the gums were not statistically significant whereas the differences between foreign matter, non-soluble matter in asid contents and viscosity measurements were significant. The highest foreign matter contents content (36,842 %) was belong to NaOH (30 %) treatment, the highest non-soluble matter in asid content (4,04 %) to NaOH (40 %) treatment and highest viscosity measurement (2,483 Pas) to HCl (30 %) treatment. Considering the whole results the used concentrations of NaOH less sufficient for removal of seed coats than HCl and H2SO4 treatments. H2SO4 treatment affected negatively gelling property of gum. According to these HCl treatment was established as a suitable process for gum production.