L tipi (5x5 matris) risk analiz yöntemi ve Fine Kinneyyöntemi ile yapı makinalarında risk değerlendirmesi
Risk assessment in construction machines with L-type (5x5matris) and Fine Kinney method
- Tez No: 653065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnşaat sektörü iş kazasının en fazla görüldüğü sektörlerin başında gelmektedir. İnşaatlarda en çok ölümle sonuçlanan kazaların en önemli iki sebebi yüksekten düşme ve yapı makinaları kazalarıdır. İnşaatlarda yüksekten düşme birçok çalışmaya konu olurken yapı makinaları ile ilgili çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu araştırmada yapı makinaları kazalarında ençok ölüme sebep olan makinalar; kule vinç, forklift, ekskavatör, beton pompası, yükleyici ve kamyon incelenmiştir. Söz konusu makinaların L tipi (5x5 matris) Risk Analiz Yöntemi ve Fine Kinney Yöntemi ile risk değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde Fine-Kinney yönteminin L tipi (5x5 matris) Risk Analiz Yönteminden daha güvenilir ve hassas sonuçlar verdiği görülmüştür. Sonuç olarak iki farklı yöntemle yapılan değerlendirme sonuçları karşılaştırılarak düzenleyici ve önleyici faaliyetler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the sectors where work accidents are most common. The two most important causes of the most fatal accidents in construction are falling from height and construction machinery accidents. While falling from height in construction is the subject of many studies, the lack of thorough academic research on construction machinery draws attention. Therefore, in this research, the machines that cause the most death in construction machinery accidents which include tower cranes, forklifts, excavators, concrete pumps, loaders and trucks have been analyzed. Risk assessments of the above mentioned machines were carried out using the L Type(5x5 Matrix) Risk Analysis Method and the Fine Kinney Method. As a result of the obtained results, it was analyzed that the Fine-Kinney method gave more reliable and sensitive results than the L Type(5x5 Matrix) Risk Analysis Method. As a result, Regulatory and preventive actions have been proposed by comparing the evaluation results made by two different methods.