Tam diversiyon sağlayan tüp ileostomi tekniği ile konvansiyonel loop ileostominin karşılaştırılması
Comparison of completely diverted tube ileostomy and conventional loop ileostomy
  1. Tez No: 653068
  2. Yazar: ALİSİNA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAFİ ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kolorektal anastomoz kaçağının ortaya çıkaracağı ciddi morbidite ve mortaliteyi önlemek için, fekal diversiyon amacıyla loop ileostomi sıkça tercih edilmektedir. Ancak loop ileostomiye ve loop ileostominin kapatılmasına bağlı olarak ciddi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu çalışmada penröz askı ile tam diversiyon sağlayan tüp ileostomi ile konvansiyonel loop ileostominin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2018 ile Temmuz 2020 tarihleri arasında fekal diversiyon amacıyla ardışık 20 hastaya penröz askı ile tam diversiyon sağlayan tüp ileostomi açıldı. Sonraki ardışık 20 hastaya ise loop ileostomi açıldı. Veriler prospektif toplanırken, çalışma retrospektif olarak tasarlandı. Çalışmanın birincil çıkarımı her iki yöntemin komplikasyonlar açısından karşılaştırılmasıdır. Sekonder çıkarımlarda ise hastane yatış süresi, stomasız yaşama oranları, kostefektivite ve tam diversiyon sağlanabilmesi değerlendirildi. Bulgular: Loop ileostomi ve tüp ileostomi grupları arasında yaş, cinsiyet, VKİ değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Herhangi bir komplikasyon gelişen hasta sayısı loop ileostomi grubunda belirgin olarak daha fazla saptandı [sırasıyla 13(%65) ve 3(%15), p=0.002].
Özet (Çeviri)
Objective and background: Defunctioning diverting ileostomies are commonly performed to prevent severe morbidity and mortality caused by colorectal anastomotic leakage. However, severe complications may develop due to loop ileostomy itself and its reversal. In this study, it was aimed to compare the results of completely diverted tube ileostomy with rubber strip and conventional loop ileostomy. Materials and Methods: Completely diverted tube ileostomy with rubber strip was performed in the 20 consecutive patients for fecal diversion between July 2018 and July 2020. Loop ileostomy was performed in the next 20 consecutive patients. The study was designed retrospectively while data was collected prospectively. The primary outcome of the study is to compare both methods in terms of complications. Length of hospital stay, stoma-free survival rate, cost-effectiveness and achieving complete diversion were evaluated as secondary outcomes. Results: There was no statistically significant differences in age, sex and BMI between the two groups. The number of patients who developed any kind of complications during the observation period was significantly higher in the loop ileostomy group in comparison with tube ileostomy group [13 (65%) vs 3 (15%) respectively, p=0.002].