Takayasu arterit'li hastalarda üst ekstremite fonksiyonu, kuvvet ve endurans değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity function, strength and endurance in patients with takayasu arteritis
  1. Tez No: 653071
  2. Yazar: YEŞİM AĞYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Takayasu Arteriti (TA), aorta ve ana dallarının tutulumu ile karakterize, arterlerde stenoz ve oklüzyona bağlı ekstremite ağrısı ve kladikasyo gibi iskemik semptomlara neden olabilen bir büyük damar vaskülitidir. Arteryel iskeminin kas kuvvetini, enduransı ve fonksiyonu olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı bu hastalarda üst ekstremite kuvvet, endurans ve fonksiyonu kantitatif değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş ve üzeri American College of Rheumatology kriterlerine göre TA tanısı almış Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji kliniğinde takip altında olan 40 hasta ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti benzer sağlıklı gönüllü 40 katılımcı (toplamda 80 katılımcı) dahil edildi. 18 yaş altı hastalar, gebeler, bilinen üst ekstremitede ağrıya ve fonksiyon kaybına yol açabilen mekanik nedenli üst ekstremite hastalığı olanlar çalışma dışında tutuldu. TA tanılı hastalara sağ ve sol hand grip strength ölçümü, UULEX, kol ergometrisi testleri ve Quick-DASH anketi yapıldı. Sağlıklı katılımcılara sağ ve sol hand grip strength ölçümü, UULEX, kol ergometrisi testleri yapıldı. Hastalık aktivitesini değerlendiren parametrelerle bu testler arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon analizi ile bakıldı. Bulgular: TA tanılı hastaların yaş ortalaması 45,8±13,4 yıl idi. Hastaların semptom süresi 119,2±66,9 ay, takip süresi 99,8±59,0 aydı. TA hastalarında ölçülen sol hand grip 21(12-42) kg iken, sağlıklı gönüllülerde 25,5(19-41) kg' dır (p=0,001). Sağ hand grip ölçümleri de TA ve SG arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu (TA: 23(12-46) kg vs. SG:27(18-45) kg, p=0,004). UULEX testi TA hastalarında 127 (48-490) sn ile sonuçlanmış olup SG'de 204 (80-622) sn ile sonuçlandı (p=0,001). Kol ergometrisi TA hastalarında SG' ye göre anlamlı derecede düşük süre ile sonuçlandı (TA:355 (33-2100) sn vs. SG:1212 (305-2760) sn, p=
Özet (Çeviri)
Aim:.Takayasu Arteritis (TA) is a large vessel vasculitis that can cause ischemic symptoms such as limb pain and claudication due to stenosis and occlusion of the aorta and its main branches. Arterial ischemia is thought to negatively affect muscle strength, endurance and function. The aim of this study is to quantitatively evaluate upper extremity strength, endurance and function in these patients. Methods: A total of 80 participants were included in the study, 40 patients aged 18 and over who were diagnosed with TA according to the criteria of the American College of Rheumatologist who were under follow-up in the Rheumatology Clinic of Marmara University Faculty of Medicine and 40 healthy volunteers of similar age and gender as the control group. Patients under 18 years of age, pregnant women, those with mechanical causes of upper extremity disease that may cause pain and loss of function in the upper extremity were excluded from the study. Right and left hand grip strength measurement, UULEX, arm ergometry tests and Quick-DASH questionnaire were performed in patients diagnosed with TA. Right and left hand grip strength measurement, UULEX, arm ergometry tests were performed on healthy participants. The relationship between the parameters evaluating the disease activity and these tests was analyzed with Spearman correlation analysis. Results: The mean age of patients diagnosed with TA was 45.8±13.4 years. The symptom duration of the patients was 119.2±66.9 months, and the follow-up period was 99.8±59.0 months. While left hand grip measured in TA patients is 21 (12-42) kg, it is 25.5 (19-41) kg in healthy volunteers (p=0.001). Right hand grip measurements were also found to be statistically significantly different between TA and HC (TA:23 (12-46) kg vs. HC:27 (18-45) kg, p=0.004). UULEX test resulted in 127 (48-490) seconds in TA patients and 204 (80- 622) seconds in HC (p=0.001). Arm ergometry resulted in significantly lower duration than HC in patients with TA (TA:355 (33-2100) seconds vs. HC:1212 (305-2760) seconds, p=