Design of pressure dependent automatic activation device for cargo parachutes
Yük paraşütleri için basınca dayalı otomatik açma cihazı tasarımı
- Tez No: 653089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkeler için havadan ikmal, etrafı çevrili gruplara ikmal sağlama bakımından büyük öneme sahiptir. Havadan ikmal, diğer ulaşım vasıtalarının kullanımının imkânsız olduğu durumlarda insani yardım malzemesi dağıtmada ve acil durumlarda ikmale ihtiyaç duyan askeri birliklere ikmal sağlamada kullanılabilir. Bu tezde, başlangıçta Yüksek İrtifa Alçak Açış (YALAÇ) yöntemi detaylı bir şekilde anlatılacak ve havadan ikmalin başarısında büyük öneme sahip olan yük bırakma noktası hesabı açıklanacaktır, basınca dayalı otomatik açma cihazının yüksek irtifa atmalarındaki rolü anlatılacaktır. Daha sonra, tasarlanan otomatik açma cihazının mekanik tasarımı ve elektronik bileşenleri ile çalışma prensibi anlatılacaktır. Bu araştırma tezinin amacı yüksek irtifadan yapılan havan malzeme ikmallerinde kullanılmak üzere otomatik paraşüt açma cihazı tasarlamaktır. Tasarlanan cihaz önce laboratuvar ortamında daha sonra gerçek atmalarda test edilmiştir. Test ve atma denemeleri sonuçları tez içerisinde sunulmuştur. Sonuç olarak, hassas bir şekilde irtifa tespiti yapan ve hızlı bir şekilde motora komuta veren elektronik komuta kontrol ünitesi ile tek kullanımlık parça içermeyen ve tekrar kullanılabilen, kolayca kurulup kısa süreli eğitim gerektirmeyen otomatik paraşüt açma cihazının, yüksek irtifadan havadan ikmal operasyonlarında kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Operating airdrop missions has a significant role in providing supplies to occupying groups for countries. Airdrop can be used to deliver humanitarian aid to places where the utilization of any other transportation means is impossible, and in emergency situations where replenishment needs to be carried out quickly in military. In this thesis, initially, the High Altitude Low Opening (HALO) concept will be addressed elaborately and the calculation of the release point will be described, which is very important for the success of the airdrop, then the role of pressure dependent automatic activation device on high altitude airdrop will be introduced. After that, mechanical design and electronic components of the device will be explained and the working principle of the system will be articulated. The objective of this research thesis is to provide an automatic activation device to utilize in high altitude low opening airdrop missions. The device is tested in a laboratory environment and then it is tested in the field by performing real airdrop. The results of these trials are included in this study. As a result, it has been suggested that a device with an electronic command control unit that is capable to make precise measurements and to transmit commanding signals to actuator quickly, and with a mechanical part which easy to install, does not require disposable parts and can be used repeatedly, can meet the need in this field. Additionally, this system is assumed to have shorter-term training for operators.