Modern marketing in Turkey's casting industry family companies
Türkiye de döküm sektöründe çalışan aile işletmelerinde modern pazarlama
  1. Tez No: 653090
  2. Yazar: LEVENT TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aile işletmelerinin dünyada ve Türkiye'de önemi her zaman tartışılırken, bu tür işletmelerin ülke ekonomisine katkısı çok önemlidir. Aile işletmeleri, ana sanayi veya tedarikçi endüstrisi olsun, özellikle üretim ve imalat sektöründe, gelişmekte olan ülkeler için hayati önem taşımaktadır. Yönetim ,insanları, maddi ve diğer manevi güçleri, sermaye ve iş hedeflerini aile işinde bir yönde birleştirerek yönetir. Ülkemizde aile işletmeleri farklı yöntemlerle her sektörde sürdürülebilirliklerini artırmakta ve sadece gelecek nesiller için değil, ülke için de büyük faydalar sağlamaktadır. Üçüncü ve dördüncü kuşaklara geçen kurumlarda aile anayasaları oluşturulmuştur ve işletmeler daha doğru kararlar alabilir. Doğru kararlar, çalışma prensiplerinin doğru yönetimi ile başarılı sonuçlar verebilir. Bu tez çalışmasında ilkelerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the importance of family businesses in the world and Turkey is always discussed, contribution to the national economy of such businesses is very important. Family businesses are vital for developing countries, especially in the production and manufacturing sector, whether they are the main industry or the supplier industry. Management manages by unifying people ,material and other spiritual forces, capital and business objectives in one direction in family business. In our country, family businesses increase their sustainability in every sector with different methods and they have great benefits not only for the next generation but also for the country. Family constitutions have been formed in institutions that have passed to the third and the fourth generations, and businesses can make more accurate decisions. The right decisions can give successful results with the right management of the working principles. In this thesis study, it is aimed to determine the principles of family businesses, especially marketing methods applied in the casting industry and modern marketing activities. In the survey, it is seen how much family businesses use the methods described or stick to the methods.