Matematik eğitiminde ters yüz sınıf modeli: Bir sistematik literatür taraması
Flipped classroom model in mathematics education: A systematic literature review
- Tez No: 920137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı ters yüz sınıf modelinin matematik dersinde uygulanması ile ilgili 2017-2024 yılları arasında yapılan Türkiye kaynaklı çalışmaları kapsamlı bir şekilde inceleyerek, mevcut durumu ve eğilimleri ortaya koymaktır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri TR dizin, Web of Science ve YÖK Tez veri tabanlarından toplanmıştır ve araştırmanın örneklemi olarak bu veri tabanlarında 2017-2024 yılları arasında yayımlanan Türkiye kaynaklı 37 tez ve 16 makale yayını seçilmiştir. Araştırmada veriler belirli kategorilere göre sistemli bir şekilde analiz edildiği için veri analizi yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre yayınların demografik özelliklerinde çalışmaların en çok 2023 yılında yapıldığı, verilerin en çok Karadeniz Bölgesi'nden toplandığı, makale yayınlarının çoğunlukla birden fazla yazarlı olduğu, tez yayınlarının çoğunlukla matematik ve fen bilimleri anabilim dalında yapıldığı, en sık kullanılan anahtar kelimelerin“ters yüz sınıf”olduğu, ilköğretim düzeyinde en fazla geometri ve ölçme, ortaöğretim düzeyinde en fazla geometri, lisans düzeyinde en fazla sayılar ve cebir öğrenme alanlarında uygulamalar yapıldığı, ilköğretimde en çok oran ve orantı, çember ve daire ortaöğretimde en çok polinomlar, dörtgenler ve çokgenler, lisans düzeyinde en çok fonksiyonlar ve uygulamaları konularının işlendiği görülmüştür. Yayınların metodolojik sonuçları çalışmalarda çoğunlukla karma araştırma yönteminin benimsendiğini, çalışmaların nicel boyutunda yarı deneysel araştırma deseninin, nitel boyutunda durum çalışması araştırma deseninin sıklıkla tercih edildiğini, çalışmalarda en çok ortaokul öğrencilerinin örneklem seçildiğini, örneklem büyüklüğünün 41-60 arasında yoğunlaştığını, verilerin en çok başarı testleri ve görüşmelerle toplandığını ve çalışmalarda nicel verilerin analizinde en çok t-testi, nitel verilerin analizinde ise en çok içerik analizi kullanıldığını göstermiştir. Matematik derslerinde ters yüz sınıf uygulamalarına yönelik sonuçlarda uygulama süresinin 6-8 hafta arasında yoğunlaştığı, ders öncesi öğrenme materyali olarak bütün uygulamalarda öğretici videolar kullanıldığı, bu videoların genelinin süresinin 25 dakika ve altında olduğunu, bu videoların öğrencilere ulaştırılmasında veya sınıf içindeki ve dışındaki faaliyetlerde en çok kullanılan destekleyici öğrenme platformunun EBA (Eğitim Bilişim Ağı) olduğu, ders esnasında en çok grup çalışmaları yapıldığını, dersten sonra genellikle herhangi bir etkinlik yapılmadığını görülmüştür. Yayınların bulgularına yönelik sonuçları nicel ve nitel boyutta ele alınmıştır. Çalışmaların bulgularında nicel kısımlardan ters yüz sınıf modelinin akademik başarıyı artırdığı, öğrencilerin matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmelerine rağmen motivasyonlarında bir değişiklik olmadığı, ters yüz sınıfların matematik dersini öğrenmede kalıcılık sağladığı, nitel kısımlarda en çok öğrenci görüşleri incelenmiş ve genel olarak olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırma ile matematik eğitimi alanında ters yüz sınıf modelinin uygulanmasının, eğitim süreçlerini geliştirme potansiyelini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla matematik eğitiminde ters yüz sınıf modeli kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively examine studies conducted in Turkey between 2017 and 2024 on the implementation of the flipped classroom model in mathematics courses, revealing the current situation and trends. For this purpose, the study employed the document analysis design, a qualitative research method. The data for the study were collected from the TR Index, Web of Science, and YÖK Thesis databases, and the sample consisted of 37 theses and 16 articles published in these databases between 2017 and 2024. Content analysis, a data analysis method, was used as the data were systematically analyzed according to specific categories. The findings of the study revealed that most studies were conducted in 2023, with data predominantly collected from the Black Sea region. Articles were mostly co-authored, while theses were primarily conducted in the fields of mathematics and science education. The most frequently used keyword was“flipped classroom,”with the most common learning areas being geometry and measurement at the primary school level, geometry at the secondary school level, and numbers and algebra at the undergraduate level. Topics such as ratio and proportion, circles, and disks were most commonly addressed at the primary school level; polynomials, quadrilaterals, and polygons at the secondary school level; and functions and their applications at the undergraduate level. Regarding the methodological results, it was found that most studies adopted mixed research methods. In the quantitative dimension, quasi-experimental research designs were frequently preferred, while in the qualitative dimension, case study research designs were commonly used. Middle school students were the most commonly selected sample group, with sample sizes typically ranging between 41 and 60. Data were mainly collected through achievement tests and interviews, and t-tests were most commonly used for quantitative data analysis, while content analysis was primarily used for qualitative data. Regarding flipped classroom applications in mathematics courses, the implementation period was typically between 6 and 8 weeks. Instructional videos were used as pre-class learning materials in all studies, with most videos lasting 25 minutes or less. The most commonly used supportive learning platform for delivering these videos or for activities in and out of class was EBA (Education Informatics Network). Group work was the most frequent activity conducted during lessons, while post-lesson activities were generally not performed. The findings were discussed in both quantitative and qualitative dimensions. In the quantitative findings, the flipped classroom model was found to improve academic achievement, foster positive attitudes towards mathematics, though it did not significantly affect motivation. The flipped classroom model was also found to enhance the retention of learning in mathematics. The qualitative findings primarily focused on student opinions, which were generally positive. This study concludes that the implementation of the flipped classroom model in mathematics education supports its potential to improve educational processes. Therefore, it is recommended to use the flipped classroom model in mathematics education.