Orak hücre anemisi tanılı çocuklarda motor performans düzeyi, kas kuvveti, denge ve ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of motor performance level, muscle strength, balance, and pain in children diagnosed with sickle cell anemia
  1. Tez No: 653118
  2. Yazar: YAĞMUR ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; Orak Hücre Anemisi tanılı çocuklarda motor performans, kas kuvveti, denge ve ağrı düzeyini değerlendirmek, tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmaktır. Motor performans, ekstremite kas kuvveti, maksimal el kavrama kuvveti,“pinch”kuvveti, denge, alt ekstremite kas kuvveti-enduransı ve ağrı sırası ile Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi-2 Kısa Form, JTECH Dijital El Dinamometresi, BASELINE Hidrolik El Dinamometresi, BASELINE Hidrolik“Pinch”Dinamometresi, Süreli Kalk ve Yürü Testi, 30 Saniye Otur-Kalk Testi ve Wong-Baker Yüz Ağrı Skalası ile değerlendirilmiştir. Orak Hücre Anemisi grubunda kontrol grubuna göre motor performans, ekstremite kas kuvveti, maksimal el kavrama kuvveti ve“pinch”kuvvet değerlerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Vazooklüzif ağrı krizi sayısı 6,83 ± 6,88, kan transfüzyonu sayısı 8,6 ± 6,77 ve ağrı şiddeti 4 puan olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the motor performance, muscle strength, balance, and pain level in children diagnosed with Sickle Cell Anemia and to compare them with children with typical development. Motor performance, limb muscle strength, maximal hand-grip strength,“pinch”strength, balance, lower extremity muscle strength-endurance, and pain were evaluated with the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test-2 Short Form, JTECH Digital Hand Dynamometer, BASELINE Hydraulic Hand Dynamometer, BASELINE Hydraulic Pinch Dynamometer, Timed Up & Go Test, 30 Second Sit-to-Stand Test, and Wong-Baker FACES Pain Rating Scale, respectively. The motor performance level, extremity muscle strength, maximal hand-grip strength, and pinch strength values were found to be lower in the Sickle Cell Anemia group compared to the control group. The number of vaso-occlusive pain crisis was 6,83 ± 6,88, the number of blood transfusions was 8,6 ± 6,77, and the pain severity was 4 point.