Primer dismenorede menstrüasyon dönemi ve sonrasında eklem pozisyon hissi, denge ve ikili görev performansının karşılaştırılması
Comparison of joint position sense, balance and dual task performance during and after menstruation in primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 653123
  2. Yazar: ÖZGE BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı hormon düzeyinden bağımsız olması sağlanarak, primer dismenoreli (PD) bireyleri aynı menstrüal safhada sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak eklem pozisyon hissi, denge ve ikili görev performansında ağrı kaynaklı değişiklikleri incelemektir. PD tanısı olan (n:10) ve olmayan (n:10) bireyler, bir menstrüal siklus boyunca takip edilerek, menstrüasyon ve ovulasyon fazlarında propriyosepsiyon, denge ve ikili görev performansları değerlendirildi. Bireylerin ovulasyon dönemleri, tükürükten ovulasyon testi ile saptandı. Menstrüal ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) ile belirlendi. Eklem pozisyon hissi, Biodex System 3 dinamometre (Biodex Inc, Shirley, New York) ile 30°lik hedef açının tekrarlanması şeklinde değerlendirildi. Denge performansı Biodex Balance System ile statik mod (SM) ve dinamik modda (DM) ayakta dururken, gözler açık (GA) ve kapalı (GK) durumda değerlendirildi. İkili görev performansı, denge görevleri sırasında verilen 3'er 3'er geri sayma görevi ile belirlendi. İkili görev sırasında kognitif performansın nasıl etkilendiğini yorumlayabilmek için geri sayma görevi tek başına ve farklı konumlardaki dengeyi korumaya çalışırken ikinci bir görev olarak talep edilerek skorları kaydedildi. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre gruplar yaş, VKİ, menarş yaşı, menstrüal döngü süresi ve menstrüasyon süreleri bakımından benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine pain-induced changes in joint position sense, balance, and dual-task performance by comparing individuals with primary dysmenorrhea (PD) with healthy controls at the same menstrual stage, ensuring that it is independent of hormone level. Individuals with a diagnosis of PD (n:10) and without (n:10) were followed throughout a menstrual cycle and their joint position sense, balance and dual task performances were evaluated during the menstruation and ovulation phases. Ovulation periods of individuals were determined by saliva ovulation test. Menstrual pain intensity was determined by Visual Analogue Scale (VAS). Proprioception was evaluated as repeating the target angle of 30° with the Biodex System 3 dynamometer (Biodex Inc, Shirley, New York). Balance performance with the Biodex Balance System while standing in static mode (SM) and dynamic mode (DM), eyes open (EO) and closed (EC) state. The performance of the dual task was determined by the countdown of 3 tasks given during the balance missions. In order to interpret how cognitive performance was affected during the dual task, the countdown task was requested alone and as a second task while trying to maintain the balance in different positions, and the scores were recorded.According to the findings obtained from the study, the groups were similar in terms of age, BMI, menarche age, menstrual cycle length and menstrual duration (p>0.05).