Çocukluk çağı obezitesinde etkenlerin değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi
Evaluation of responsible factors in childhood obesity and developing suggestions for solution
  1. Tez No: 653124
  2. Yazar: EDA SÜNNETÇİ SİLİSTRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN FATMA GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Obezite insan sağlığını kısa ve uzun dönemde tehlikeye atacak şekilde artmış anormal yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), obeziteyi 21. yüzyılın en önemli sağlık problemlerinden biri olarak tanımlamaktadır. Çocuklarda obezite prevelansı erişkinlere benzer şekilde 20. yüzyılın son üç dekadında önemli ölçüde artış göstermiştir. Çalışmamızın amacı, bir yıllık izlem süresince obez olan çocuklara planlanan yaşam tarzı ve beslenme eğitiminin vücut kitle indeksi (VKİ) z-skorunda neden olduğu değişimi izleyerek, çocukluk çağı obezitesinde çözüm önerileri geliştirmektir. Yöntem: Bu çalışma Ocak 2018 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne başvuran ekzojen obezite tanısı alan çocuklarda obezitenin kontrol altına alınabilmesi için beslenme ve obeziteden koruyucu yaşam eğitimi destekli prospektif çalışma olarak tasarlandı. Çalışma grubunun okul çağında, yaşları 6-18 arasında değişen 50 ekzojen obezite tanılı çocuktan oluşturulması ve grubun ilk 6 ay herhangi bir müdahale yapılmadan izlenmesi, ikinci 6 ay beslenme eğitimi ve obeziteden koruyucu yaşam tarzı eğitimi verilerek toplam bir yıl süreyle obezite göstergeleri ve eğitime uyum açısından izlenmesi planlandı. Bulgular: Eğitiminin uygulanmadığı izlem döneminde, başlangıç ve 6. ay tartı ortalamalarında 69.77 kg'dan 71.84 kg'a anlamlı artış, beslenme ve yaşam tarzı eğitiminin verildiği 6. ay ile 12. ay tartı ortalamalarında 71,84 kg'dan 66.12 kg'a anlamlı bir azalma olmuştur (sırasıyla; p< 0.001, p< 0.001) Nihai sonuçta 0. ay ve 12.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Responsible Factors in Childhood Obesity and Developing Suggestions for Solution Introduction: Obesity is defined as increased abnormal fat accumulation that endangers human health in the short and long term. The World Health Organization (WHO) defines obesity as one of the most important health problems of the 21st century. Similar to adults, the prevalence of obesity in children increased significantly during the last three decades of the 20th century. The aim of our study is to develop suggestions for solution of childhood obesity byobserving and documenting the change in the body mass index (BMI) z-score of obese children in response to the lifestyle changes and nutrition education during a one-year follow-up. Methods: This study was designed as a prospective study supported by nutrition and obesity preventive life-style education in order to control exogenous obesityin obese children who applied to Istanbul Training and Research Hospital Pediatric Outpatient Clinic between January 2018 and July 2019. The study group was planned in 50 children with exogenous obesity at school age, aged 6-18and the group was monitored for one year to determine obesity indicators with life style and nutrition education intervention given before the second 6 months of the study. Results: During the first six months of follow-up period without life-style and nutrition education, there was a significant increase in the mean weight from 69.77 kg to 71.84 kg, and the weight averages significantly decreased from 71.84 kg to 66.12 kg from the 6th to 12th months when nutrition and lifestyle education were applied.