Periferik fasiyal paralizinin koku ve nazal solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of peripheral facial paralysis on odor and nasal respiratory functions
- Tez No: 653126
- Danışmanlar: PROF. KÜRŞAT MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, fasiyal paralizi tanısı almış hastalarda tedavi öncesi koku ve nazal solunum fonksiyonlarını ortaya koymak, tedavi sonrası paralizinin düzelmesi ardından hastalarda tekrar koku fonksiyonuna bakarak tedavi öncesi ve sonrasını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 66 periferik fasiyal paralizi tanısı almış hasta ve 25 herhangi bir nazal şikayeti olmayan sağlıklı kişi olmak üzere toplam 91 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen paralizili hastalardan House-Brackmann evrelemesine göre grade2-3 olanlar hafif paralizi olarak nitelendirilip 1. grup, grade 4-5 olanlar orta-ağır paralizi olarak değerlendirilip 2. grup, grade 6 olanlar total paralizi olarak değerlendirilip 3. gruba dahil edilmişlerdir. Çalışmaya dahil edilen bütün periferik fasiyal paralizili hastalara ilk tanı anında tedavi başlamadan önce rinomanometri ve sniffin sticks testleri yapılıp total nazal direnç, koku alma eşik skoru, koku ayırt etme skoru, koku tanıma skorlarına bakılmıştır. Aynı testler sağlıklı kontrol grubuna da yapılarak aynı parametrelere kontrol grubunda da bakılmıştır. Tedavinin ardından çalışmaya katılan bütün hastalara 3. ayda tekrar sniffin sticks testi yapılarak koku alma eşik skoru, koku ayırt etme skoru ve koku tanıma skorlarına bakılmıştır. Bulgular: Yaptığımız çalışmada, tedavi öncesinde 1. gruptaki, 2. gruptaki ve 3. gruptaki hastaların koku alma eşik skorları (treshold skoru) ortalamalarının, kontrol grubunun treshold skoru ortalamalarına göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede (p= 0, 002), (p< 0, 00, 1), (p< 0, 001) daha düşük olduğu bulundu. Tedavi öncesi ve sonrası koku testleri karşılaştırıldığında birinci gruptaki katılımcıların tedavi öncesi treshold (p=0, 002), KA (p=0, 002) ve KT(p=0, 022) ortalamalarının tedavi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı derecede arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to compare the pre-treatment olfactory and nasal respiratory functions in patients diagnosed with facial paralysis with their post-treatment olfactory functions. Material and Method: The study included 91 patients in total: 66 patients diagnosed with peripheral facial paralysis and 25 healthy individuals without any nasal complaints. Patients with paralysis included in the study were classified as follows: According to House-Brackmann staging, those with grade 2-3 were classified as mild paralysis and included in Group 1. Grade 4-5 patients were considered as moderate-severe paralysis and fell into Group 2. Grade 6 patients were evaluated as total paralysis and formed Group 3. Rhinomanometry and Sniffin' Sticks tests were performed in all subjects involved in the study, both those with peripheral facial paralysis and healthy controls, at the time of initial diagnosis to examine their total nasal resistance, olfactory threshold, odor discrimination, and odor identification scores. After the treatment, Sniffin' Sticks tests were performed in all patients participating in the study in the third month, and their olfactory threshold, odor discrimination, and odor identification scores were examined. Results: The mean olfactory threshold scores of patients in groups 1, 2, and 3 were statistically significantly lower than the mean thresholds of the control group before the treatment (p = 0.