Bell paralizisinde yaygın sensorimotor periferik nöropati
Peripheral neuropathy in bells palsy
- Tez No: 115006
- Danışmanlar: PROF.DR. REHA KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Bell paralizisi en sık izlenen fasiyal paralizi nedenidir. Etyolojisiyle ilgili tartışmalar halen sürmekle birlikte enfeksiyöz ve immünolojik teori en çok destek bulan görüşlerdir. Enfeksiyöz bir ajanla tetiklenen immünolojik hasarın kraniyal sinirlerle birlikte periferik sinirlerde de tıpkı Guillain-Barre' sendromundaki gibi polinöropatik bir süreç olduğu öne sürülmektedir. Çalışmamızda amacımız daha önce az sayıda çalışma ile ortaya atılan bu teoriyi güncelleştirmekti. Çalışmaya 20'si kadın 30'u erkek toplam 50 hasta dahil edildi. Hastaların herbirinde iki taraflı n.fasiyalis motor sinir iletimleri ile sağda üst ekstremitede n.medianus ve n.ulnaris motor ve duyu, alt ekstremitede ise n.perenoalis profundus ve n.tibialis posterior motor ve n.suralis duyu iletimleri değerlendirildi. Olguların 4'ünde alt ekstremitelerde herhangi bir nedenle izah edilemeyen F yanıtı gecikmeleri izlenirken, 7 olguda polinöropati olduğu saptandı. Hastalarda duyusal tutuluşun ön planda olduğu, BKAP ve BSAP amplitüdlerinin kaybının izlendiği aksonal özellikleri belirgin ancak bunların yanısıra terminal latans gecikmeleri ve kök seviyesinde tutuluş düşündüren F yanıtı gecikmelerinin de göze çarptığı nöropati bulguları vardı. Daha önceki çalışmalarda yeralmayan bir tespit de bu sinir iletim anormalliklerinin hastalığın klinik bulguları kötüleştikçe belirginleşmesiydi. Ayrıca hastalarda sağlam taraflarında da kontrol olgularla karşılaştırıldığında sinir iletim anormallikleri olduğu izlenildi. 57Çalışmanın sonuçları Bell paralizili olgularda subklinik periferik nöropati varlığını kanıtlayarak Bell paralizisinin aslında hafif şiddette Guillain-Barre' sendromu benzeri bir hastalık olduğunu düşündürmüştür. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Bell's palsy is the most common form of facial paralysis.Although the underlying etiology still remains controversial, the infectious and autoimmune theories have received widespread support. It is hypothesized that an autoimmune attack, trriggerred by an infectious agent is directed not only towards the cranial, but also against the peripheral nerves. Because litareture on this subject is scarce, we decided to test the hypothesis of a coexistent polyneuropathy in Bell's palsy. The study was conducted on a total of 50 patients composed of 20 women and 30 men. All patients underwent motor nerve conduction studies of the zygomatic branches of the involved and unaffected facial nerves, as well as the motor and sensory nerve conduction studies of right median, ulnar, perenoal, posterior tibial, sural nerves. While 4 patients showed F wave latency prolongations, 7 cases were diagnosed as having peripheral neuropathy. Compared to control subjects, patients with Bell's palsy displayed reductions in compound muscle and nerve action potentials, more prominent in the sensory nerves; prolongations of the terminal and F wave latencies, the latter suggesting motor root involvement. Abnormalities in the nerve conduction studies became more prominent in parallel with the severity of the clinical manifestations, which had not been previously described. The clinically unaffected side of the patients also 59showed abnormalities when compared with controls. These results led to conclusion that a subclinical peripheral neuropathy exists in Bell's palsy, reminiscent of a mild Gulllain-Barre' syndrome. 60