Çenelerdeki kistik lezyonların tedavisinde marsüpyalizasyonun etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effectiveness of marsupialisation for cystic lesions of the jaws
  1. Tez No: 653127
  2. Yazar: DAMLA SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çenelerdeki kistik lezyonların marsüpyalizasyon ile tedavisi her geçen gün çok daha fazla tercih edilmekte olan bir tedavi yöntemidir. Marsüpyalizasyon tedavisi lezyon duvarına açılan bir pencere aracılığıyla lezyon iç basıncının azaltılması prensibine dayanır. Özellikle büyük kistik lezyonların tedavisinde lezyon komşuluğundaki mevcut anatomik yapıların korunması, rekonstrüksiyon ihtiyacının ve maliyetlerin azaltılması amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Marsüpyalizasyon tedavisinin avantaj ve dezavantajları, kistik lezyonlar üzerindeki başarı oranlarıyla ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada hastanın demografik verileri, lezyonun lokalizasyonu, boyutu ve histopatolojisi gibi farklı faktörler göz önünde bulundurularak marsüpyalizasyonun çenelerde görülen kistik lezyonların tedavisindeki başarısı değerlendirilmektedir. Araştırma kapsamında 2013-2018 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvurmuş ve marsüpyalizasyon protokolü kullanılarak tedavi edilmiş dentigeröz kist, odontojenik keratokist, radiküler kist veya rezidüel kisti bulunan 44 hasta incelenmiştir. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra tedavi öncesi ve sonrası panoramik radyografileri üzerinde ölçümler kaydedilerek, lezyonların küçülme oranları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar marsüpyalizasyon tedavisinin kistin boyutunda ve davranışında değişikliklere yol açarak tedavi sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmada etkili olduğu görüşünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Treatment of cystic lesions in the jaws with marsupialization is a more preferred treatment method day by day. Marsupialization treatment is based on the principle of reducing the internal pressure of the lesion through a window opening to the lesion wall. It is frequently preferred in the treatment of large cystic lesions, in order to protect the existing anatomical structures adjacent to the lesion and to reduce the need for reconstruction and costs. There are many studies on the advantages and disadvantages of marsupialization therapy and the success rates on cystic lesions. In this study, the success of marsupialization in the treatment of cystic lesions in the jaws is evaluated by considering different factors such as demographic data, localization, size and histopathology of the lesion. Within the scope of the research, the patients who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery between 2013 and 2018 and who had a dentigerous cyst, odontogenic keratocyst, radicular cyst and residual cyst that were treated using the marsupialization protocol were examined. Besides the demographic data of the patients, measurements were recorded on panoramic radiographs before and after treatment, and the shrinkage rates of the lesions were statistically evaluated.