Akut pulmoner embolide erken mortalite risk değerlendirilmesinde QSOFA'nın prediktif değeri
Predictive value of QSOFA in early mortalityrisk assessment of acute pulmonary embolism
- Tez No: 653132
 - Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTUNA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut PTE hastalarında erken mortalite risk sınıflamasında PESI ve sPESI yerine üç parametre içeren etkinliği kanıtlanmış qSOFA kullanarak mortalite risk sınıflamasını hastayı gördüğümüz ilk anda laboratuar verilere dayanmadan hızlıca belirlemek amaçlanmaktadır. Bu nedenle sepsis hastalarında bakılan, organ disfonksiyonunu hızlı bir şekilde tahmin etmek için kullanılan qSOFA skoru kullanılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Ocak 2019 ve Mayıs 2020 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde yürütüldü. Çalışmaya göğüs hastalıkları servisi, polikliniği, yoğun bakımı ve hastanemiz acil servisinde akut PTE tanısı konulan, ayaktan ve yatarak takip edilen hastalar dahil edildi. Hastaların akut PTE erken mortalite risk sınıflamasını belirlemek için PESI, sPESI ile birlikte qSOFA skorlamaları hesaplandı. Akut PTE'de mortalite risk sınıflamasını tahmin etmede qSOFA puanı düzeyinin doğruluğunu karşılaştırmak için ROC analizi kullanılmıştır. qSOFA puan değişkeni için ROC eğrisi altındaki alan (EAA) %95 güven aralıklarıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims: In our study, it is aimed to quickly determine the mortality risk classification by using qSOFA, which contains three parameters instead of PESI and sPESI, in early mortality risk classification in acute PTE patients, without relying on laboratory data at the first moment we see the patient. For this reason, qSOFA score was used to quickly predict organ dysfunction in patients with sepsis. Materials and Methods: Our study was conducted between January 2019 and May 2020 in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Hospital Pulmonology Clinic. Patients who were diagnosed with acute PTE in the pulmonology service, outpatient clinic, intensive care unit and the emergency department of our hospital and followed up in the outpatient and inpatients were included in the study. PESI, sPESI and qSOFA scores were calculated to determine the acute PTE early mortality risk classification of the patients. ROC analysis was used to compare the accuracy of the qSOFA score level in predicting mortality risk classification in acute PTE. The area under the ROC curve (AUC) for the qSOFA score variable was calculated with 95% confidence intervals.