Türkiye Basketbol Liglerindeki profesyonel spor yöneticilerinin duygusal emek davranışları ile algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional labor behavior and percieved stress level of Professional Sports managers in Turkish Basketball leagues
- Tez No: 653133
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada spor yöneticilerinin görüşlerine göre yöneticilerin duygusal emek ve algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 basketbol sezonunda görev yapan 225 spor yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Grandey (2003), Diefendorf, Croyle ve Grosserand (2005), Kruml ve Geddes (2003) tarafından geliştirilen Türkçeye Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından uyarlanan Duygusal Emek Ölçeği ile Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen, Baltaş ve arkadaşları (1998), tarafından Türkçe'ye uyarlanan Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Parametrik testler için Anova, nonparametrikler için Kruskal Wallis H ve Mann Whitney Utestleri yapılmıştır. Puanlar arası korelasyon analizleri için parametrik olmayan yöntemlerden Spearman Brown Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği'nden alınan puanlar incelendiğinde spor yöneticilerinin %53,2'si orta düzeyde strese sahiptir. Erkek spor yöneticilerinin yüzeysel rol yapma puanları, kadın spor yöneticilerin puanlarından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksektir.Bekâr spor yöneticilerinin duygusal emek puanları, evli spor yöneticilerinin duygusal emek puanlarından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Duygusal emek davranışları ile algılanan stres düzeyleri arasında düşük seviyede pozitif bir şekilde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Sonuç: Spor yöneticilerinin duygusal emek seviyesi arttıkça algılanan stres seviyelerinin düşük düzeyde arttığı söylenebilir. Bekâr yöneticilerin duygusal emek sergileme davranışları evli spor yöneticilerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Erkekler yüzeysel rol yapma davranışlarını kadın spor yöneticilerine göre fazla sergilemektedirler. Buna karşın kadın spor yöneticilerinin de samimi davranış sergileme durumu erkeklere göre daha fazla olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the relationship between emotional labor and perceived stress levels of professional sports managers in Turkish Basketball Leagues. Materials and Methods: The participants of the research consists of 225 sports managers working in the 2019-2020 basketball season. The Emotional Labor Scale, which was developed by Grandey (2003), Diefendorf, Croyle and Grosserand (2005), Kruml and Geddes (2003), and adapted to Turkish by Basım ve Beğenirbaş (2012) and Perceived Stress Level Scale which was developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983) and adapted to Turkish by Baltaş et al (1998) were used as data collection tools in the study. Anova for parametric tests, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests for nonparametrics were performed. Spearman Brown Correlation test, one of the nonparametric methods, was used for correlation analysis between scores. Findings: When the points obtained from the Perceived Stress Level Scale are examined, 53.2% of sports managers have a moderate level of stress. The superficial role playing scores of male sports managers are statistically significantly higher than the scores of female sports managers. The emotional labor scores of single sports managers were statistically significantly higher than the emotional labor scores of married sports managers. There was a low level positive significant relationship between emotional labor behaviors and perceived stress levels. Results: It can be said that as the emotional labor level of sports managers increases, their perceived stress levels increase at a low level. Emotional labor behaviors of single managers were found to be higher than married sports managers. Men display superficial role-playing behaviors more than female sports managers. On the other hand, it was determined that female sports executives also display sincere behavior than men.